Ал Џазира: Завршена истрагата за падот на авионот на Трајковски, наодите во март

Ал Џазира: Завршена истрагата за падот на авионот на Трајковски, наодите во март Главниот истражител на меѓунарониот тим и претседател на Комисијата за воздухопловство при Министерството за промет и комуникации на БиХ Омер Кулиќ потврди дека е завршена последната истрага за падот на авионот во кој загина претседателот Борис Трајковски со соработниците и членовите на екипажот. Ал Џазира јави дека Комисијата задолжена за обновената истрага за авионската несеќа кај Мостар пред 10 години, нема да ги претстави наодите на 26 февруари, кога се навршува точно една деценија од смртта на претседателот Борис Трајковски, туку оти тоа ќе биде сторено во март или април годинава. „Истрагата е генерално завршена. Остаа уште два-три ситни детали да се добијат и- тоа е тоа! Станува збор за документи на служби. Сега остана тоа даго подготвивме, да дадеме мислење што мораме да го пратиме и да го објавиме. Наoдите нема да бидат објавени до десетата годишнина од трагедијата. Веројатно ќе ги објавиме во март или април ...
| | веќе видена | слични

Според шпекулациите што се појавија во изминативе десет години, како можни „организатори на несреќата“ на претседателот се споменуваа странски дипломати и македонскиот политички врв. Експертите, пак, се согласуваат дека во ваквите случаи најтешко е јавноста да се убеди дека некој пад навистина е несреќа Идната недела е десетгодишнината од авионската несреќа кај Мостар во која загина Трајковски ВО ОЧЕКУВАЊЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ ОД ИСТРАГАТА ЗА загинувањето на претседателот ТРАЈКОВСКИ Омер Кулиќ, главниот истражител од меѓународниот тим што ја спроведе новата истрага за загинувањето на претседателот Борис Трајковски од 2004 година, деновиве мошне самоуверено изјави дека ќе му се стави точка на случајот и дека веќе ќе нема отворени прашања за него. Извештајот од истрагата прво ќе го добие босанскиот јавен обвинител. Идната недела е десетгодишнината од авионската несреќа кај Мостар во која загина Трајковски. Извештајот нема да стигне во Скопје на тој датум, туку во март или во април. Во случајот со Трајковски и ...
| | веќе видена | слични

Ќе ставиме точка на случајот „Трајковски“, вели Омер Кулиќ, главниот истражител на меѓународниот тим и претседател на Комисијата за воздухопловство при Министерството за сообраќај и комуникација на Босна и Херцеговина, во врска со новата истрага за падот на владиниот „кингер“ кај Ротемље, пред 10 години кога животот го загуби македонскиот претседател Борис Трајковски, со соработниците и членовите на екипажот. - Апсолутно, ќе биде ставена точка на целиот случај. Се е разјаснето. Веќе не може да има прашања околу тоа, изјави Кулиќ за агенцијата Анадолија. Тој потврди дека новата истрага е завршена, но комисијата нема да ги презентира своите наоди на 10 годишнината од загинувањето на Трајковски, како што претходно беше најавено, туку во март или април годинава. Резултатите од истрагата најпрво ќе ги добие обвинителот на БиХ. - Истрагата генерално е завршена. Остана да добиеме уште два-три ситни детали и тоа е тоа. Се работи за документи на службата. Остана тоа да го подготвиме, да ги дадеме мислењата кои мораме ...
| | веќе видена | слични

Кулиќ не може да каже дали истрагата оди во правец на тоа дека над Трајковски е извршен атентат, како што со години тврди адвокатот на дел од настраданите во несреќата, Игњат Панчевски Ќе ставиме точка на случајот "Трајковски", изјавил Омер Кулиќ, главниот истражител на меѓународниот тим и претседател на Комисијата за воздухопловство при Министерството за сообраќај и комуникација на Босна и Херцеговина, во врска со новата истрага за падот на владиниот кингер" кај Ротемље пред 10 години, кога животот го загуби македонскиот претседател Борис Трајковски со соработниците и членовите на екипажот. Апсолутно, ќе биде ставена точка на целиот случај. Се е разјаснето. Веќе не може да има прашања околу тоа", изјавил Кулиќ за агенцијата "Анадолија", а пренесува МИА. Тој потврди дека новата истрага е завршена, но Комисијата нема да ги презентира своите наоди на 10-годишнината од загинувањето на Трајковски, како што претходно беше најавено, туку во март или во април годинава. Резултатите од истрагата најпрвин ќе ги добие ...
| | веќе видена | слични

Босна ја затвори истрагата за падот на Кингерот во која загина Претседателот Трајковски. Резултатите од истрагата комисијата ќе ги објави за месец дена, а не на годишнината од смртта како што беше претходно најавувано. Иако босанската комисија која го истражува падот на кингерот тврди дека случајот е затворен, досега ништо од истрагата не му е испратено на македонското обвинителство. Државниот јавен обвинител Марко Зврлевски за Алфа вели дека сам ќе ги побара наодите на меѓународната комисија. „Не сме известени дека истрагата е затворена. Доколку не го сторат тоа, ние по службен пат ќе ги побараме новите докази и ќе отвориме истрага“- вели обвинителот Зврлевски во чиј кабинет веќе претходно случајот беше затворен како несреќа поради грешка на пилотите при слетувањето. Инаку, вчера за босанската редакција на агенцијата Анадолија шефот на комисијата од Босна, Омер Кулиќ, тврди дека на случајот ќе му стави точка, а новите детали ќе ги соопшти за месец дена. За тоа дали има ...
| | веќе видена | слични

Извештајот на меѓународниот тим експерти ќе стави крај на шпекулациите за падот на претседателскиот Кингер. Првиот човек на тимот. Омер Кулиќ потврдува дека едногодишната работа ги дала бараните резултати. Во изјава за генцијата Анадолу, Кулиќ потврдува дека извешатјот ќе биде готов најдоцна до Април, термин кој го постави по завршувањето на истрагата во Македонија на почетокот на месецот. Остануваат уште неколку детали за кои оставаат простор од еден до два месеци по што јавно ќе го презентираат пронјаденото вели Кулиќ, но задоволен е што ја остварил целта поставена на стартот на истрагата. Според информации од тимот кој Сител веќе ги објави, се чека извештајот од силите на НАТО кој во 2004та го раководеа мостарскиот аердром за одлуката за промена на трасата по која се вршело слетувањето, а која по падот на претседателскиот кингер била променета. Извештајот, по целосното завршување ќе биде доставен до обвинителството во Босна кое заедно со обвинителството од Македонија ќе треба да донесе одлука дали и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 218 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ал Џазира: Завршена истрагата за падот на авионот на Трајковски, наодите во март

Од:
До кого (е-маил):
Порака: