ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ ЗА НАЈДОБРИТЕ ВО МОДАТА: Постхумно „Модна икона“ за Франка Соѕани (ФОТО)

Дизајнерот Раф Симонс, кој извесно време работи како креативен директор во „Келвин Клајн“, е избран за најдобар дизајнер на годината Се одржаа модните „Оскари“ за 2017 година, каде што беа доделени наградите на најдобрите во модната индустрија. Познатиот настан CFDA (Совет на американски дизајнери) традиционално се одржа во Њујорк. Дизајнерот Раф Симонс, кој извесно време работи како креативен директор во „Келвин Клајн“, е избран за најдобар дизајнер на годината. Симонс е познат по креирање најдобра машка облека, па годинава замина и со награда за најдобар дизајнер на машка облека. Raf Simons Emerges As The Biggest Winner At 2017 CFDA Awards https://t.co/YdUcvZm2s4 pic.twitter.com/FzrzWw0uhz — Hommes
| | веќе видена | слични

Модната икона Ана Винтур, уредничката на американскиот „Вог“ и најмоќната фигура на модниот свет, завчера вечерта во Њујорк на церемонијата на доделувањето на театарските награди „тони“ за достигнувања на „Бродвеј“ во изминатата година, беше облечена во креација на брендот „Марџиела“ каде што дизајнира плетена облека македонскиот дизајнер Ристо Бимбилоски. Креацијата потсетува на македонската традиција, бидејќи како мотив ја има пеперутката, а е во боите на Македонија, црвено-жолта (златеста). Македонскиот дизајнер со успешна интернационална кариера, Ристо Бимбилоски, инаку стои зад плетивата на колекцијата на брендот „Маисон Марџиела“ за 2016 и за 2017-та. Линијата е создадена под креативно водство на дизајнерот Џон Галијано. Нашиот креатор, кој родум е од Охрид, веќе некое време работи за овој моден бренд, чиј главен дизајнер е контроверзниот Галијано од 2014 година.Колекцијата, како и претходните на кои работеа двајцата креатори, е богата со динамични форми, впечатливи бои и со силна артистичка нишка. Ова ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Викендов во Њујорк се одржаа престижните театарски награди Тони, познати и како „театарски Оскари". Меѓу елитните гости на црвениот килим се појави и една од највлијателните личности во модната индустрија, уредничката на американскиот Вог, Ана Винтур. Тоа што на црвениот килим таа носеше масивни црни очила за сонце, воопшто не е за изненадување бидејќи се работи за вообичаен сегмент во нејзиниот имиџ. Она што нас ни го привлече вниманието е тоалетата со потпис на Мезон Марџела, каде како дизајнер што ги изработува плетивата е и македонскиот креатор Ристо Бимбилоски. А фустанот што го носеше Винтур, како исклучително значаен сегмент во дизајнот има имплементирано плетиво со препознатливи мотиви, што наведува на заклучокот дека влијателната уредничка одбрала креација во чија изработка е вклучена и креативата на македонскиот дизајнер.
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонскиот дизајнер со успешна интернационална кариера Ристо Бимбилоски стои зад плетките на новата колекција на брендот „Мејсон Маржела“. Нашиот креатор, кој родум е од Охрид, повеќе години работи за овој моден бренд, чиј главен дизајнер од 2014 година е познатиот Џон Галијано, пишува „Нова Македонија“. Синоќа на наградите „Тони“ за достигнувањата на Бродвеј, најмоќната жена во модниот свет и главен уредник во американското списание „Вог“, Ана Винтур, на црвениот тепих се појави во долг црвен фустан кој беше целосно покриен со комлексна плетка во крем боја од дизајнерот Бимбилоски. Ана не ги изостави препознатливите очила за сонце, а покрај неа беше ќерка и Би Шафер во креација од „Александар МекКвин“. Инаку, Ристо Бимбилоски e еден од нашите најуспешни креатори со светска кариера. Има стекнато големо искуство во модните куќи „Кензо“ и „Луј Витон“, има соработувано со светски познатиот дизајнер Марк Џејкобс и има одржано ревии во Њујорк и во Берлин. Негови модели се појавиле во бројни едиторијални во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 173 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Во атарот на селото Негорци, во близина на Невропсихијатриската болница, ќе се гради стационар за бездомни животни во општина Гевгелија, е договорено денеска ...
сите 73 | | | веќе видена

СЈО има одврзани раце до крај да го истера случајот „Империја“, односно по отворената истрага набрзо можат да поднесе и обвинение, бидејќи не им е истечен ...
сите 211 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 70 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ ЗА НАЈДОБРИТЕ ВО МОДАТА: Постхумно „Модна икона“ за Франка Соѕани (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: