Најсовремен третман на карцином на дојка

Пациентките во прв и во втор стадиум на болеста, кога таа е локализирана во дојката и има зафатено помал број регионални лимфни јазли, имаат поголема шанса за излекување за разлика од пациентките со понапреден стадиум Карциномот на дојка е дијагноза од која стравуваат речиси сите жени. Причина за стравот е статистиката, која вели дека карциномот на дојка се дијагностицира кај една од осум жени . Како и за секое малигно заболување, така и за карциномот на дојка од особено значење е раното откривање нa болеста . Пациентките во прв и во втор стадиум на болеста, кога таа е локализирана во дојката и има зафатено помал број регионални лимфни јазли, имаат поголема шанса за излекување , за разлика од пациентките со понапреден стадиум, вели д-р Дева Петрова, онколог во Клиничката болница „Аџибадем Систина”. Покрај редовниот скрининг, жените секогаш кога ќе почувствуваат промени поврзани со дојките од типот на црвенило, болка, тврдина во дојката или во пазувите, вовлечена кожа на површината од дојката, вовлечена ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот премиер Еди Рама се извини за својот повик до полициските службеници и наставници во земјата да учествуваат во изборната кампања и да собираат гласови за неговата Социјалистичка партија по завршувањето на работниот ден, пренесе Albanian Daily News. “Се извинувам за вревата предизвикана од декларацијата. Не ми беше тоа намерата, тоа е моја грешка “, рече Рама. Претходно во петокот, тој ги повика полицајците и наставниците по завршувањето на работниот ден да соберат гласови за Социјалистичката партија.
| | веќе видена | слични

Во средина на изборната кампања и обвиненија против државните чиновници за корупција, премиерот на Албанија, Еди Рама направи необичен повик од Кучова, пренесува албанската издание Albania Daily News . Тој ги повика сите полицајци и наставници, во неработното време, да помогнат во изборната кампања и да собираат гласови за Социјалистичката партија. “Ги повикувам учителите во цела Албанија, како и полицајците, да се фокусираат на кампањата на Социјалистичката партија, кога ќе заврши нивното работно време “, рече Еди Рама.
| | веќе видена | слични

Претседателските избори во Франција и претстојните избори во Германија ќе “вдахнат нов живот“ во проектот за проширување на ЕУ, изјави денеска албанскиот премиер Еди Рама, кој смета дека унијата ќе почне преговори за пристапување со Тирана до крајот на 2017 година. „Уверен сум дека по изборите во Франција и Германија, германско-француската оска ќе биде посилна. Сигурен сум дека проектот (проширување) ќе се врати во полна сила бидејќи нема алтернатива за тоа“ рече Рама во интервју за Ројтерс. Тој ги отфрли шпекулациите дека ЕУ форсира создавање заеднички пазар на Балканот, со рамковен договор за кој би можело да се расправа на самитот во Трст идниот месец. Притисокот да се формира заеднички пазар, во кој освен Албанија, би влегле и земјите на западнобалканската шесторка, доби нов залет, бидејќи ЕУ се обидува повторно да го поврзе регионот, по бројните политички и дипломатски кризи и поради загриженоста од руското влијание, пишува Ројтерс. Рама истакна дека тој заедно со неговите колеги од тие земји тоа нема ...
| | веќе видена | слични

Останато

До сабота времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, преку денот претежно сончево со пораст на дневните температри, соопшти Управата за ...
сите 258 | | | веќе видена

„Наместо да шири лажни вести и создава конструкции, ВМРО-ДПМНЕ прво треба да каже дали ќе учествува на референдумот во недела.Јасна е намерата на опозициската ...
сите 222 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 105 | | | веќе видена

Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое доминира во јавната дебата за плебисцитарното изјаснување закажано за 30 септември, а кое ја ...
сите 83 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти го посети денеска во неговиот дом претседателот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа, но ...
сите 176 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, тренерот Масимилијано Алгери дефинитивно го има еден од најдобрите стартови со тимот на Јувентус во неговата кариера. Ова се должи на тоа ...
сите 182 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најсовремен третман на карцином на дојка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: