ОМД одбива средба со Али Ахмети

ОМД одбива средба со Али Ахмети Обединетата македонска дијаспора (ОМД) денеска соопшти дека нејзиниот претседател Методија Колоски нема да се сретне со лидерот на ДУИ Али Ахмети и неговата делегација за време на посетата на САД. „Претседателот на Обединетата македонска дијаспора Методија А. Колоски демантира дека ќе се сретне со претседателот на ДУИ Али Ахмети и неговата делегација во САД. ОМД мисли дека е крајно непрофесионално некој да објави за каква и да била средба со организацијата без претходно за истата да има добиено потврден одговор. ДУИ немаше до вчера по полноќ ниту побарано таква средба, ниту пак средба од било каков вид е потврдена. ДУИ поканата за средба ја испрати откако веќе имаше објавено во дневниот печат дека средбата ќе се оствари“, се вели во сопштението на ОМД. Оваа организација нагласува дека „ОМД отсекогаш постоела да работи за заштита на македонскиот национален интегритет“, и од организацијата потврдуват дека „сега, како и во иднина ОМД останува верна на своите цели“. ...
| | веќе видена | слични

Има ли сериозна политичка агенда лидерот на ДУИ, Али Ахмети, или станува збор само за популистички потези за да го оправда неуспехот да ги реализира клучните постулати на својата програма – брза европска и евроатлантска интеграција на државата? Оваа дилема се’ повеќе се наметнува во јавноста откако првиот интегративец прво преку колумна, а потоа и преку посетата на САД најави дека ќе се ангажира за решавање на проблемот со името, за конечно да се деблокираат евроинтеграциските процеси на државата. Дополнително што најавите дека тој во САД ќе притиска за името за секој малку поинформиран познавач на состојбите ќе знае дека пука со ќор-фишеци. Ако влијанието на САД беше клучно, проблемот ќе беше решен уште во Букурешт во 2008 година, кога тогашниот американски претседател Џорџ Буш го вложи сето свое влијание, знаење и притисок за Македонија да стане членка на Алијансата. Неговиот интерес побрзо да се реши долгогодишниот спор со Грција, што ги обременува надворешнополитичките, но и внатрешнополитичките процеси ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Рекации од страна на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) по информацијата објавена од Демократската унија за интеграција дека за време на посетата на Вашингтон, нивниот лидер Али Ахмети ќе има средба со претставници на ОМД. Според ОМД поканата за средба ја добиле дури откако партијата на Ахмети ги информираше медиумите, јави МИА. МИА. - Како резултат на тоа, ОМД како организација што го преставува гласот на македонската дијаспора, смета дека не е во корист на дијаспората и Република Македонија да преговара или пак да се договара со политичар чие темно минато како водач на екстремисти остави длабоки траги и негативни последици на Република Македонија, во која за жал полека, но сигурно македонскиот народ во западниот дел на Македонија се третира како малцинство во полза на албанскиот, велат од ОМД. ОМД ја отфрла и ја смета за неважечка стратегијата на Ахмети, како и неговиот став од типот на „Албанците во Македонија се оние кои немаат повеќе трпение за името и бараат решение“, кои што беа објавени пред ...
| | веќе видена | слични

Од Обединетата македонска дијаспора велат дека поканата за средба ја добиле дури откако партијата на Ахмети ги информираше медиумите, а пред на тоа да добие потврден одговор. Од ОМД имаат и подлабоки забелешки кон средбата со Ахмети, јави дописникот на МИА. - Како резултат на тоа, ОМД како организација што го преставува гласот на македонската дијаспора, смета дека не е во корист на дијаспората и Република Македонија да преговара или пак да се договара со политичар чие темно минато како водач на екстремисти остави длабоки траги и негативни последици на Република Македонија, во која за жал полека, но сигурно македонскиот народ во западниот дел на Македонија се третира како малцинство во полза на албанскиот. Во продолжение, ОМД ја отфрла и ја смета за неважечка стратегијата на Ахмети, како и неговиот став од типот на „Албанците во Македонија се оние кои немаат повеќе трпение за името и бараат решение“, кои што беа објавени пред неколку дена во дневниот печат. Секој вид на разговор од страна на ОМД со Ахмети би ...
| | веќе видена | слични

Обединетата македонска дијаспора ја демантира ДУИ: нема договорено средба со Ахмети за време на неговата посета на САД, ниту пак сакаат да се сретнат со него. Секој вид на разговор на ОМД со Ахмети би се протолкувал како поддржување на целите на Ахмети за притисок врз македонскиот народ и брзоплето "решение" за промена на името. За да не дојде до тоа, ОМД категорично одбива каква и да било средба со Али Ахмети – пишува во соопштението на асоцијацијата. ОМД, исто така, изразува загриженост што Ахмети во понеделник на универзитетот Џон Хопкинс ќе одржи предавање на тема "Македонија, стабилна или не," и го прашува јавно да одговори, дали доликува да поставува прашање за стабилноста на државата во која неговата партија и Албанците ги уживаат сите права.
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 135 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 108 | | | веќе видена

Сашо Мијалков кој синоќа беше притворен и спроведен во затворот Шутка, денеска има судско рочиште во предметот „Тврдина-Таргет“ за масовното нелегално ...
сите 226 | | | веќе видена

Унгарскиот политички аналитичар Андраш Рац од „Политикал Капитал“ во интервју за „Евроњуз“ изјави дека нема докази дека животот на Никола Груевски е под закана ...
сите 177 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочиште за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тврдина -Таргет“ за незаконското следење на ...
сите 129 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОМД одбива средба со Али Ахмети

Од:
До кого (е-маил):
Порака: