Три причини зошто сте постојано уморни, а не се поврзани со спиењето

Единственото полошо нешто од постојаниот замор е постојаниот замор за кој не знаеме од каде доаѓа. Изгледа како да правиме се што треба, спиемедоволно,се држиме до некои добри навики, но сепак постојано сме уморни . Сепак, вистината е дека иако спиењето е примарниот фактор за намалените нивоа на енергија во текот на денот, сепак тој не е единствен. Различни работи кои се поврзани со начинот на исхрана, хормоните, физичката активност па и стресот играат огромна улога во тоа како се чувствувате во ткеот на денот. Ова се три најголеми причини Пиете премногу кафе Сите сакаме кафе, односно повеќето од нас и веруваме дека тоа е најдобриот начин за да останеме будни и фокусирани во текот на денот. Проблемот настанува кога претеруваме со тоа и нашите тела стануваат зависни од кафе. Многу истражувања посочуваат дека кога ќе намалиме со кафето, стануваме помалку уморни наутро. Затоа, добра идеја е да не пиете повеќе од 2 кафиња во текот на денот. Не се релаксирате доволно Голем дел од нас се под стрес, но ...
| | веќе видена | слични

Без оглед на тоа колку обврски имаме во текот на денот, сепак мораме да се држиме до некаков план и распоред за да можеме успешно да ги завршиме сите планирани работи. Сепак, често имаме навики кои не одалечуваат од целта и не прават непродуктивни, а често не сме ни свесни за нив. Премногу обврски Често се нафаќаме на повеќе одошто можеме да завршиме и се соочуваме со ограничувања, стрес и нервоза. Не морате да ги прифаќате сите обврски доколку не можете да постигнете. Дајте си малку простор и за да дишете. Управувани сте од технологијата Наместо вие да ја управувате технологијата, дозволувате таа да ве управува вам. Постојано сте загледани во телефонот во сите нотификации кои пристигнуваат. Продуктивните луѓе не минуваат часови на Фејсбук и не дозволуваат известувањата и звуците од нивниот телефон да им пречат во извршувањето на обврските. Немате план Неуспехот да се направи план носи неуспех за секоја задача. Без план, не можете да постигнете многу бидејќи само експериментирате и си ја трошите енергијата. ...
| | веќе видена | слични

Ако барате начин да ја подобрите вашата здравствена состојба, менувањето на овие лоши здравствени навики (или барем некои од нив), би можело да биде токму она што ви е потребно. Ова се 10 најчести негативни секојдневни навики: 1. Прескокнувате оброци Истражување објавено во „American journal of epidemiology“, покажа дека луѓето кои прескокнуваат појадок имаат 4,5 пати поголеми шанси да станат дебели. Поголем број на помали оброци во текот на денот ќе го неутрализираат гладот и вкупното ниво на шеќери во крвта. 2. Грицкате нокти Мало истражување покажа дека бројни бактерии, како ешерихија коли, биле пронајдени кај 76 отсто од луѓето кои грицкаат нокти, во споредба со 26,5 отсто до луѓето кои ја немаат оваа лоша навика. 3. Секојдневно купувате готови или преработени оброци Ако не сте во можност да готвите секој ден, експертите советуваат да одделите барем еден до два часа во текот на викендот и за тоа време да си подготвите оброци за цела недела. 4. Не ја менувате редовно постелнината Постелнината мора да се ...
| | веќе видена | слични

Срцето е најважниот орган и тоа сите повеќе или помалку го знаеме. Но, дали знаете на кој начин да го зачувате здравјето на вашето срце? Во продолжение погледнете листа на мали препораки кои се од огромна важност за здравјето на срцето.Докторите советуваат дека клучот за долговечен, здрав и безгрижен живот е токму здравото срце. За да го постигнете тоа треба добро да бидете запознаени со препораките кои секојдневно ги изнесуваат лекарите. Срцето е комплексен орган, но сепак можете да го заштитите и зајакнете само со неколку секојдневни трикови.Направете промени во исхранатаНекои истражувања покажаа дека дури до 30% од срцевите и мозочните удари, како и многу други срцеви заболувања може да се спречат доколку луѓето се хранат на медитерански начин. Тоа значи дека треба да јадете повеќе храна богата со маслиново масло, јаткасти плодови, мешунки, риба, овошје и зеленчук. Исто така, треба да консумирате повеќе интегрални житарки.Може да ве интересира: Медитеранска исхрана за долг живот: 8 намирници кои ја прават ...
| | веќе видена | слични

Има луѓе кои ги сакаат утрата, додека пак некои едвај се извлекуваат од кревет. Едно е сигурно, секој си има свои утрински ритуали. Не е сеедно што и како ќе му понудите наутро на вашиот организам. Напротив од утринските навики и ритуали често зависи текот на целиот ден, колку енергија ќе имате, каков ќе ви биде метаболизмот, расположението и слично. Постојат неколку лоши навики, кои за жал ги развиваат голем број луѓе, а се врзани со утрата и дебелеењето. Останувате без дневна светлина- Се будите, станувате од креветот и почнувате да се подготвувате, да се облекувате, без да ги подигнете ролетните и без да пуштите дневна светлина во собата. Сосема погрешно! Особено ако надвор е сончево. Истражувањата покажале дека утринското сонце помага во губење на телесната тежина. Го прескокнувате појадокот – Општо познато е дека појадокот е најважниот оброк во денот, а доколку го прескокнете гладта што ќе ја почувствувате во текот на денот ќе биде многу поголема и нема да ви биде лесно да се исконтролирате во јадењето. ...
| | веќе видена | слични

Дали знаевте дека температурата на вашето тело опаѓа за пола степен кога зборувате во сон ? Тоа е многу тешко да се постигне доколку спието со спавача. Затоа решете ја својата телесна температура, и ослободете се од спавачата. Здраво е за вашите полови органи. Спиењето со долна облека или некој тесен материјал може да предизвика бактерија или некоја голема инфекција. Дозволете му на вашето тело да дише. Да ги намалите килограмите. Секој кој има вишок килограми знае колку е тешко да ги намали. Спиењето и губењето на килограми звучи многу добро за да биде вистина, но ако спиете голи тоа може да стане вистина. Додека спиете губите калории. И вашиот метаболизам на овај начин ја губи тежината. Го урамнотежува мелатонинот и зголемувањето на хормоните. Овие хемикалии му помагаат на телото да се спречи и успори стареењето, што е од суштинска важност за добро здравје. Кога спиете облечени, вашето тело се загрева и ја спречува ефикасната уботреба на овие хормони. Со други зборови, кога спиете со облека побрзо ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 352 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 255 | | | веќе видена

На фер, слободни и демократски избори победи Стево Пендаровски во првиот изборен круг. Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка ...
сите 85 | | | веќе видена

Под влијание на силно југозападно воздушно струење веќе е започнат транспорт на прашина и на песок што значи дека и атмосферата понатаму ќе биде доста ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Три причини зошто сте постојано уморни, а не се поврзани со спиењето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: