Поправете ја најголемата грешка поради која вашата дневна соба изгледа неуредно и без вкус

Ова се некои од најчестите грешки кои ги правиме додека го уредуваме домот. Ова се некои од најчестите грешки кои ги правиме додека го уредуваме домот.Тепих кој не одговара - повеќето од нас прават грешка кога станува збор за тепихот. Ако поставите мал тепих, тогаш собата нема да изгледа убаво. Затоа подобро изберете поголем кој ќе ја разбува собата.Недостаток на перничиња - собата ќе изгледа многу поубаво кога ќе додадете перничиња.Мали саксии - кога билките кои ги чувате ќе ги засадите во поголеми саксии, тогаш ќе изгледаат виуелно поубаво.Кауч поставен до ѕид - подобро каучот да биде поставен подалеку од ѕидот, секако ако просторот тоа го дозволува.Позиција на завесите - завесите се многу важни и раширете ги во просторот, за да не изгледа помал.
| | веќе видена | слични

 Минимализмот е многу популарен стил за ентериерот, со оглед на тоа што е едноставен, пријатен за око, а сепак впечатлив. Сè повеќе луѓе го почитуваат правилото „помалку е повеќе“, а колку побрзо го прифатите и вие, толку подобро ќе изгледаат малите простории во домот. А, верувале или не, со мали простории и минималистички стил се поврзува и бањата. Можеби никогаш не сте помислиле дека треба да внесувате некакви стилови и модерни елементи и декорации во бањата, но зошто да не? И тоа е дел од вашиот дом, а доколку сте љубител на дизајнот, тогаш вреди да се обидете да го уредите домот стилски од секој аспект. Неколку идеи како да внесете минималистички стил и во бањата: Одберете светли бои Растенија за во бања Геометриски стил Паметен начин на искористување на просторот Декоративно осветлување за во бања Избегнувајте натрупување на едно место Дрвен под Храбри и впечатливи детали Бохо стил со дрвен елемент или тепих Додадете декорации
| | веќе видена | слични

Килимите се многу важен функционален и декоративен елемент во домот. Во последно време тие станаа многу попопуларни од прекривањето на просториите од ѕид до ѕид, употребата на теписони и синтелони. Секогаш кога имате на ум да купите некој килим, треба да размислувате исто како кога купувате фустан или костум, имајќи ги предвид бојата, стилот и дизајнот. Килимите можат да ја осветлат собата, да направат да изгледа поголема или пак да ја разделат на две посебни целини . Спална соба Кога размислувате каков килим да ставите во спалната соба треба да внимавате на секој детаљ, од материјалот на прекривките, мебелот, па сè до видот на тапетите. Ако ѕидовите ви се прекриени со тапети треба да изберете килим во една боја, за да не внесе чувство на конфузија и пренатрупаност. При купувањето на нов килим, прво што треба да имате на ум е видот на собата во која ќе го ставите. Во спалната обично сакаме да чувствуваме спокој и удобност,, па затоа треба да побарате нешто едноставно и со некоја плетка. Дневна соба Ако сте ...
| | веќе видена | слични

 Вистинскиот избор на бои, мебел и детали ќе го направи вашиот дом да изгледа отмено и стилски на многу еднсотавен начин. За елегантен и модерен ентериер не секогаш е потребно „богатство“, доволно е да имате добар вкус и правилно да ги комбинирате работите. Ќе ставите неколку поинтересни елементи во фокус и вашиот дом ќе изгледа одлично. Неколку совети кои треба да ги следите во уредувањето за домот да ви изгледа отмено: „Три“ е магичен број Собата украсете ја со некој многу впечатлив детаљ. Но, секогаш е подобро кога е повеќе од едно, а 3 е идеално. Три модерни уметнички слики – купени или пак, сами направете ги со слики од интернет поделени во 3 дела. Голем тепих Не е вистина дека големиот тепих е наменет само за големите соби. Ако имате мала соба и сакате визуелно да ја зголемите – неутрални бои, огледало зад гарнитурата и голем пуфкаст тепих се идеални решенија за да го направите тоа. Малку е повеќе Преполните полици со книги и украси нема да допринесат вашиот дом да изгледа отмено и уредно. Дизајнерите ...
| | веќе видена | слични

Не постои ништо лошо во декорирањето на станот или куќата, почнувајќи од мебелот па сè до минималистичките детали кои допринесуваат за целосен беспрекорен дизајн, онаков каков што Вие посакувате. Овој шик стан е во срцето на Париз, кој плени со безвременскиот стил и со гордост ги претставува модерните црно - бели цветни тапети, гарнитури во ретро стил на 60 - те, класични парчиња на дрвен мебел, модерно светло и класичен камин. Во овој француски стан, кој е олицетворение на стилот, можеме да забележеме простори со шик нијанса на беж боја и простори кои имаат темно сиви ѕидови. Контраста на светлината и темнината кои се претходно наведени, беше важен потег, кој навистина им се допаѓа на оние кои не се плашат барем малку да ризикуваат со боите. За да креирате илузија на поголем простор, секоја соба има декоративно златно огледало, поради кое просторот би изгледал пространо отколку што навистина е. Доколку се препознавате во оваа приказна за смелост и храброст, обидете се сами да дизајнирате стан како овој, ...
| | веќе видена | слични

Плетените декоративни елементи му даваат дополнителна топлина на домот. Новите трендови во уредувањето на ентериерите, ставаат акцент токму на плетените детали, а еден од клучните елементи во тој сегмент, е плетениот лустер. Поставен централно во дневната или спалната соба, плетениот лустер не е само осветлувачко тело, туку впечатлив декоративен елемент со кој внесувате бохо дух во вашето секојдневно опкружување. Доколку бохо естетиката е блиска до вашиот животен стил, тогаш ваков тип на плетени лустери со сигурност ќе внесат дополнителна позитивна енергија во вашиот дом. Особено се актуелни плетените лустери во неутрални тонови, како беж, бела и сива, во различни геометриски или неправилни форми.
| | веќе видена | слични

 За да внесете промени во животниот простор, не е нужно да фрлате многу пари на нови парчиња мебел. Малку креативност и имагинација, плус некој детаљ повеќе, сосема доволни се за вашиот дом да доживее вистинска трансформација. Со добар вкус и стил, тој може да се претвори во фенси оаза, налик на катчињата на познатите инфлуенсерки. За почеток, што мислите за идејата да ја промените позицијата на мебелот? Или, пак, доколку не ви се допаѓа, обичниот килим да го замените со бушави прекривки? Да си набавите количка што служи како мини бар, а во дневниот престој да поставите една софа или фотелја, која ќе биде приказна за себе? Доволно впечатлива да ја разбие монотонијата во просторот. А, ако сонувате за амбиент како на Инстаграм, лесно е да го ископирате стилот на трендсетерките, чии домови се подеднакво стилски, како и самите тие. Популарните блогерки и инфлуенсерки везден споделуваат фотографии од домот, фалejќи се со новите декорации и начинот на уредување. За да ви ја олесниме задачата, ги издвоивме десетте ...
| | веќе видена | слични

Доколку се наоѓате во својот дом, влезете во вашата дневна (а оние кои сте на работа, затворете ги очите и визуализирајте ја собата). Што гледате? Смирувачко место што ја негува вашата дизајнерска душа или хаотична соба што уште повеќе ве вознемирува? Кога ќе ги елиминирате овие 6 работи од вашата соба за дневен престој, уште денес ќе почувствувате олеснување. Видливи жици Жиците и каблите во вашиот дом веќе не ги ни забележувате и станаа невидливи за вас, но последиците од модерното живеење можат да ви создадат голем хаос во идејата за пријатен и смирувачки дом. Иако веќе не ги забележувате толку, веднаш ќе ја почувствувате разликата кога ќе ги тргнете од видикот и кога фокусот ќе падне на убавите декорации кои ги имате во домот, а не на жиците. Расфрлани перници Дневните соби се магнет за украси и декоративни предмети за кои немате идеја каде да ги ставите, па во текот на годината само додавате предмети во дневната. Понекогаш, тоа може да дојде како добро освежување во домот, но сепак на крајот се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Време е без разлика на партиската, етничката, половата, старосната структура да се обединиме и да ја вратиме Македонија во нормала, повикува кандидатката на ...
сите 205 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 165 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поправете ја најголемата грешка поради која вашата дневна соба изгледа неуредно и без вкус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: