Фрејзер ја загуби битката со болеста

Џо беше икона, инспирација и љубов за луѓето како мене. Многу ќе ни недостасува, порача славната тенисерка Серена Вилијамс преку својот твитер-профил Поранешниот светски шампион во бокс во супертешка категорија, Американецот Џо Фрејзер, умре во Филаделфија на 67-годишна возраст, по куса борба со ракот на црниот дроб. На еден од најславните боксери во историјата, пред само неколку недели му беше дијагностициран рак на црниот дроб. И покрај итната терапија, сепак, кусо траеше неговата последна борба во која не можеше да стори ништо - борбата за живот. Џо Фрејзер во 1964 година го освои златниот медал на Олимписките игри во Токио, откако таму замина како замена за Бастер Матис од кого загуби во квалификациите. Во 1970 година во Њујорк го освои појасот - светски шампион во супертешка категорија во ВБА и ВБЦ верзиите, совладувајќи го Џими Елис. Во 1971 година стана првиот човек на планетата кој успеал да го победи легендарниот Мохамед Али. Го чуваше епитетот најдобар се до 1973 година и поразот од Џо Форман. ...
| | веќе видена | слични

Тој беше светски првак, а ќе останат вечно запаметени во светот на спортот епските борбите што ги имаше со Мухамед Али Една од легендарните борби помеѓу Фрејзер (лево) и Али Почина легендата на светскиот бокс Џо Фрејзер на 67-годишна возраст, во својот дом во Филаделфија во понеделникот. Фрејзер ја загуби битката со ракот на црниот дроб, изјавија членови од неговото семејство. Во својата кариера Фрејзер беше олимписки шампион од Летните олимписки игри во Токио во 1964 година, на кои Џо влезе како замена на местото на Бастер Матис, кој го скрши палецот на раката пред почетокот на олимпискиот турнир. Во 1965 година Фрејзер ја почна својата блескава професионална кариера, и уште во првите 12 месеци имаше скор од 11 победи (сите со нокаут) без пораз. Во 1970 година станува светски шампион во тешка категорија, победувајќи го Џим Елис во борба за титулата. По враќањето на легендарниот боксер Мухамед Али од војска, на 8 март 1971 во Њујорк, Фрејзер боксуваше против Али, во таканаречениот меч на столетието, првиот ...
| | веќе видена | слични

Му пружија на светот огромно ривалство, незаборавни борби во рингот, „крвави“ пресметки, но за малкумина е познато огромното пријателство кое владееше меѓу боксерските легенди Џо Фрејзер и Мухамед Али. По смртта на Фрејзер, Мухамед Али истакна дека еден дел во неговото срце сега останал празен, а светот на боксот загубил човек, профсеионалец кој уште многу можел да придонесе за негов развој. „Јас изгубив пријател, а светот загуби вистински шампион. Секогаш ќе се се сеќавам на Џо со огромна почит и восхит. Моите мисли сега се само со неговото семејство“ - изјави за Би-би-си, Мухамед Али. Фрејзер почина вчера во Филаделфија на 67-годинашна возраст по едномесечната борба со ракот на црниот дроб. Ривалството меѓу Фрејзер и Али е едно од најголемите воопшто во историјата на спортот, но исто така нивниот пријателски однос понатака само кажува колку спортот треба да обединува, промовирајќи го единствено натпреварувачкиот дух. Џо Фрејзер беше првиот боксер кој успеа да го победи Мухамед Али. Овој потоа, му се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фрејзер ја загуби битката со болеста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: