Лазаров: ВМРО-ДПМНЕ смета дека платите можат да растат само преку зголемување на продуктивноста

Платите во македонската економија се четири пати пониски од платите во Словенија затоа што македонската економија е четири пати помалку продуктивна од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Има фискален простор за да се справиме со евентуален потенцијален економски шок што би можел да настане поради коронавирусот. Во позиција сме да реагираме во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Говорејќи за вештачкото зголемување на минималната плата, во емисијата Топ Тема, професорот Трајко Славески истакна дека ваквите мерки на владата на СДСМ ќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Јавниот долг од 2008 до 2016 година е дуплиран, а притоа за овој период продуциран е значително понизок економски раст, во просек од 2,4%. Растот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Прогресивното оданочување како што од СДСМ сами тврдат направи големи проблеми во бизнисот кај голем број на поединци и компании и со враќање на рамниот данок ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Професорот Трајко Славески во дебата со министерката за финансии, Нина Ангеловска во емисијата Топ Тема изрази сомнеж за подготвеноста на власта да се справи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ се пофали со порастот на платите, но заборави да го пресмета порастот на трошоците за живот, со оглед на тоа што, како што расте платата, така расте и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Професорот и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески најавува дека новата Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ нема да се врзува со апсолутни бројки ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според поранешниот министер за финансии, Трајко Славески, државата мора да има план за справување со евентуален економски шок зашто во такви услови, не е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ неколку месеци апелираше до Владата предводена од СДСМ во делот на опасноста од вештачки, интервенистички зголемување на платите, кое е повеќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Отворивме по пропис, растојание метар и пол од маса, со дезинфекциски средства, без задржување на шанк, носење заштита. Буквално презедовме и правиме сè како ...
сите 333 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, денеска учествуваше во работата на Советот за безбедност, свикан од претседателот на ...
сите 470 | | | веќе видена

Првата трансплантација на срце која се направи во земјава со заедничка акција на јавното и приватно здравство ги подгреа надежите дека дарувањето и ...
сите 57 | | | веќе видена

Руската информативна агенција РИА Новости ја коментира „желбата на Бугарија да ја приватизира историјата на кирилицата“, при што значајно место ѝ посветува и ...
сите 169 | | | веќе видена

Директорот на Државниот пазарен инспекторат Стојко Пауновски на денешната вонредна прес-конференција, по одлуката на Владата вчера да бидат отворени ...
сите 249 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека демонстрантите кои протестираат против смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, за време на полициското ...
сите 199 | | | веќе видена

Што се случува со коронавирусот во Македонија е прашањето кое често се поставува последниве недели од кога почна да се зголемува бројот на новозаразени по ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лазаров: ВМРО-ДПМНЕ смета дека платите можат да растат само преку зголемување на продуктивноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: