МПЦ-ОА препознава оптимизам кај Вселенскиот патријарх за автокефалност

Македонската православна црква препознава оптимизам кај Вселенскиот патријарх Вартоломеј за кончено решавање на канонскиот статус на МПЦ. Архиепископот Стефан ...
| | веќе видена | слични

Непреземањето ништо од страна на БПЦ на барањето на МПЦ, ја принуди македонската политичка и црковна елита да побара признавање на афтокефалноста од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Неодамнешната посета на актуелниот и на доскорашниот премиер Оливер Спасовски и Зоран Заев на Цариград и ангажманот на вселенскиот патријарх Вартоломеј за ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот теолог, аналитичар и публицист Николај Крастев вели дека непреземањето ништо од страна на БПЦ на барањето на МПЦ, ја принуди македонската политичка ...
| | веќе видена | слични

Останато

Мислам дека е многу невкусно лични имиња да се користат во предизборна кампања. Доколку кој било има замерка на моето постапување тоа треба да го пријави. Ако ...
сите 355 | | | веќе видена

Обвинителката Русковска од Антонио Милошоски барала и доколку може да посочи сведоци за објавените аудио-материјали од негова страна за да се забрза предметот ...
сите 132 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, ја предводеше делегацијата на Владата, во која беа и министерот задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан и ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МПЦ-ОА препознава оптимизам кај Вселенскиот патријарх за автокефалност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: