Де Лара: Демантираме дека не сте важни за Шпанија

Шпанија е европски ориентирана и ќе работи на проширувањето на Унијата во наредните шест месеци, а Македонија е многу важна за нас, и ќе работиме на можноста за доделување датум за преговори, се обиде да убеди дека проширувањето е приоритет за шпанското претседателство вршителот на должноста амбасадор на Шпанија во Македонија Марија Анхелес Гарсија де Лара. Сепак, таа вчера и пред пратениците од Комисијата за европски прашања и пред новинарите мораше да објаснува дека Шпанија за време на шестмесечното претседавање со ЕУ нема да гледа на Западен Балкан низ призмата на Белград и оти ќе ги охрабрува Македонија и Грција да најдат решение."Би било погрешно да мислите дека Шпанија не $ дава значење на оваа земја. Ние тоа го демантираме секој ден. Морам веднаш да разјаснам дека Шпанија во ниту еден случај нема да го гледа Западен Балкан низ призмата на Белград", беше одговорот на Де Лара на прашањето на пратеникот Андреј Жерновски за тоа дека Србија е прв приоритет на Шпанија што се однесува до проширувањето.За ...
| | веќе видена | слични

Би било погрешно да мислите дека Шпанија не и дава значење на оваа земја. Ние тоа го демантираме секој ден, рече в.д. амбасадорката на Шпанија Марија Анхелес Гарсија де Лара Таа во обраќањето пред собраниската комисија за европски прашања ги претстави приоритети на нејзината земја како актуелен претседавач со ЕУ, при што нагласи дека прашањето за отворање на преговорите за членство ќе биде на агендата и ќе се навратиме на него за време на шпанското претседателство. Таа истакна дека Мадрид ја поддржува евроинтеграцијата на Западен Балкан, посочувајќи дека кај Шпанија не може да се најде замор од проширувањето. - Проширувањето на ЕУ ќе се прави преку учинокот, а учинокот на Македонија изминатата година е екстремно успешен - рече де Лара. Таа го најави и Самитот на ЕУ со земјите од Западен Балкан, кој треба да се одржи во мај 2010 година во Сараево на кој ќе учествуваат министри за надворешни работи. На Самитот треба да се одговори кои се предизвиците на земјите од регионот во однос на нивната европска ...
| | веќе видена | слични

Останато

Овој Закон обезбедува продолжување на сите предмети, обезбедува одговорност за сите кои се огрешиле пред законот и истиот е темел за градење силно и независно ...
сите 285 | | | веќе видена

Граѓаните кои имаат патни документи од други држави, може да патуваат и да излегуваат од државата со тие пасоши, ова е содржината на телеграмата која од МВР ја ...
сите 136 | | | веќе видена

Поранешната пратеничка и потпретседателка на Собранието, Фросина Ременски во утрешното интервју за „Слободен печат“ зборува за случајот „Рекет“ и нејзината ...
сите 97 | | | веќе видена

Во исчекување на новите предизборни и изборни коалиции а во насока на внатрепартиските калкулации за тоа како дел од партиите ќе го трчаат изборниот процес и ...
сите 129 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 108 | | | веќе видена

Пред еден месец во хеликоптерска несреќа животот го загуби легендарниот кошаркар, Коби Брајант, неговата ќерка Џиџи и уште седум особи.И натаму јавноста не ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Де Лара: Демантираме дека не сте важни за Шпанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: