Проширувањето ќе оди преку ефектот

Би било погрешно да мислите дека Шпанија не и дава значење на оваа земја. Ние тоа го демантираме секој ден, рече в.д. амбасадорката на Шпанија Марија Анхелес Гарсија де Лара Таа во обраќањето пред собраниската комисија за европски прашања ги претстави приоритети на нејзината земја како актуелен претседавач со ЕУ, при што нагласи дека прашањето за отворање на преговорите за членство ќе биде на агендата и ќе се навратиме на него за време на шпанското претседателство. Таа истакна дека Мадрид ја поддржува евроинтеграцијата на Западен Балкан, посочувајќи дека кај Шпанија не може да се најде замор од проширувањето. - Проширувањето на ЕУ ќе се прави преку учинокот, а учинокот на Македонија изминатата година е екстремно успешен - рече де Лара. Таа го најави и Самитот на ЕУ со земјите од Западен Балкан, кој треба да се одржи во мај 2010 година во Сараево на кој ќе учествуваат министри за надворешни работи. На Самитот треба да се одговори кои се предизвиците на земјите од регионот во однос на нивната европска ...
| | веќе видена | слични

Останато

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 543 | | | веќе видена

Вилма Русковска и Љубомир Јовевски сеуште молчат за објавената аудио снимка во Собранието каде што слушајќи го гласот на Зоран Заев признава дека со маркетинг ...
сите 117 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 300 | | | веќе видена

Јавното обвинителство отвори истрага за недостиг од пасоши. Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев објави дека досието го доставил до Обвинителството за ...
сите 127 | | | веќе видена

Нашите пријатели во Брисел ги делат со нас очекувањата за официјализирање на членството во НАТО и почетокот на преговорите со ЕУ, порача премиерот Оливер ...
сите 484 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Проширувањето ќе оди преку ефектот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: