Нема вонредна седница на Комисијата за историски прашања, за Гоце Делчев ќе се разговара во септември

Вонредна работна средба со бугарската Комисија нема да има, вели Драган Ѓоргиев, шефот на македонскиот тим во заедничката комисија за историски и образовни ...
| | веќе видена | слични

Кај македонскиот народ, во неговата потсвест, опстојува некоја необјаснива, невидлива сила што во најтешките времиња го прави жилав и издржлив Според ...
| | веќе видена | слични

Првиот македонски весник „Нова Македонија“ повторно беше тема на дискусија во Бугарија. Овој пат станува збор за гостувањето на бугарскиот историчар Светлозар ...
| | веќе видена | слични

Ќорсокакот во кој западнаа македонските колеги од македонско-бугарската комисија за историски прашања околу идентитетот на Гоце Делчев, се должи на крајната ...
| | веќе видена | слични

За политичката методологија и догматизирањето на „историската вистина“ - или како македонскиот дел од комисијата за историски прашања западна во ќорсокак со ...
| | веќе видена | слични

Светлозар Елдаров се придружи на долгата низа бугарски историчари во пресметката со „(нео)македонизмот“, кој, според него, е „пристап на малите деца, кои си го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„СДСМ продолжува со промените и со зајакнувањето на капацитетите што се во интерес на граѓаните и имаат за цел забрзување на напредокот. Последните промени во ...
сите 188 | | | веќе видена

„Обрачот околу Зоран Заев и СДСМ се затега околу случајот Рекет се повеќе се затега. Информациите за записникот и исказот на оштетениот во случајот РЕКЕТ кои ...
сите 370 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 145 | | | веќе видена

Ибрахим Дехари ќе биде нов министер за странски инвестиции, дознава телевизијата Алсат М. Дехари е кадар на ДУИ, бизнисмен, потекнува од селото Гајре, а во ...
сите 14 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема вонредна седница на Комисијата за историски прашања, за Гоце Делчев ќе се разговара во септември

Од:
До кого (е-маил):
Порака: