Нема вонредна седница на Комисијата за историски прашања, за Гоце Делчев ќе се разговара во септември

Вонредна работна средба со бугарската Комисија нема да има, вели Драган Ѓоргиев, шефот на македонскиот тим во заедничката комисија за историски и образовни ...
| | веќе видена | слични

Кај македонскиот народ, во неговата потсвест, опстојува некоја необјаснива, невидлива сила што во најтешките времиња го прави жилав и издржлив Според ...
| | веќе видена | слични

Првиот македонски весник „Нова Македонија“ повторно беше тема на дискусија во Бугарија. Овој пат станува збор за гостувањето на бугарскиот историчар Светлозар ...
| | веќе видена | слични

Ќорсокакот во кој западнаа македонските колеги од македонско-бугарската комисија за историски прашања околу идентитетот на Гоце Делчев, се должи на крајната ...
| | веќе видена | слични

За политичката методологија и догматизирањето на „историската вистина“ - или како македонскиот дел од комисијата за историски прашања западна во ќорсокак со ...
| | веќе видена | слични

Светлозар Елдаров се придружи на долгата низа бугарски историчари во пресметката со „(нео)македонизмот“, кој, според него, е „пристап на малите деца, кои си го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нема пораст на процентот на хоспитализирани пациенти со Ковид-19 во земјата.Како што истакна денеска министерот за здравство, Венко Филипче, на утринскиот ...
сите 568 | | | веќе видена

Со гласањето на луѓето во замоизолација почнува тридневното гласање за десетите парламентарни избори, петти предвремени од независноста на земјата. Во ...
сите 521 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Заспиј ако можеш на телевизија Алфа, потенцираше дека со доаѓање на владата ...
сите 294 | | | веќе видена

Не сум имал никакви тајни договори со Сашо Мијалков, изјави вечерва во Само интервју на Канал 5 лидерот на СДСМ за дел од бомбите кои во предизборниот период ...
сите 127 | | | веќе видена

Демократската Унија за Интеграција изрази жалење за коментарите на претседателот на СДСМ, Зоран Заев кој денеска упати остри критики за дел од кадарот на ДУИ. ...
сите 282 | | | веќе видена

На само неколку дена пред изборите закажани за 15 јули, добро познатите руски пранкстери, Владимир Кузнецов (Вован) и Алексеј Стојларов (Лексус), објавија ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема вонредна седница на Комисијата за историски прашања, за Гоце Делчев ќе се разговара во септември

Од:
До кого (е-маил):
Порака: