Ограбен холандски турист кој летувал во Охрид

Вчера во 17,30 часот во Полициската станица-Охрид, В.Д.М.(1988) од Хаг-Холандија, со престојувалиште во Охрид, пријавил кражба во станот каде што престојувал. Од страна на увидна екипа излезено е на лице место и е констатирано дека непознат сторител во периодот од 11,00 часот на 08.08.2011 година до 17,15 часот на 12.08.2011 година, со употреба на физичка сила делувал на влезната врата од станот, влегол внатре и одзел женски златен накит (прстен со дијаманти, обетки, белегзија и ланец со име) и 400 евра, по што го напуштил лице местото. Причинета е материјална штета од околу 240.000,00 денари. СВР-Охрид превзема мерки за пронаоѓање на сторителот.
| | веќе видена | слични

Дваесет и тригодишно момче, холандски турист, е ограбено во саботата во Охрид. Од станот каде што престојувал се украдени златен накит и пари Непознат сторител, според информациите од полицијата, ја обил влезната врата и од станот украл златен прстен со дијаманти, обетки, белезица и синџир и 400 евра. Причинетата материјална штета се проценува на околу 240 илјади денари.
| | веќе видена | слични

Холандски турист останал без златниот накит и 400 евра, а тетовец без накит вреден околу 200.000 денари во две кражби што се случиле во петокот во Охрид и во тетовското село Шемшево, информираше МВР. Холандскиот државјанин В.Д.М. (24) кој бил на одмор во Охрид во саботата наутро пријавил дека провалник го посетил станот во кој бил сместен и му го однел целиот златен накит вреден 3.500 евра и 400 евра кои ги чувал во кеш. Увидот на полицајците покажал дека крадецот успеал да влезе во станот откако насилно ја обил бравата на влезната врата и откако го собрал пленот избегал незабележан од соседите. Во Шемшево пак, крадецот успеал да влезе во семејната куќа на Н.А. (33) отварајќи еден од прозорците на приземниот кат. Внатре тој непречо ги пребарал сите простории и во една од нив нашол поголемо количество златни прстени, петолирки, обетки и привезок. На бегање тој со себе понел и фотоапарат, 17.000,00 денари и 100 евра. Од МВР информираат дека локалните полиции засега немаат осомничени лица за овие тешки кражби.
| | веќе видена | слични

Останато

Денеска во Кривичниот суд продолжува судењето за случајот на Специјалното јавно обвинителство „Труст“ во кои обвинети се бизнисменот Сеад Кочан и уште две ...
сите 106 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска до Собранието на Република Македонија треба да ги достави предлозите за реконструкција на Владата. Премиерот Зоран Заев денеска до ...
сите 60 | | | веќе видена

Саудиски патнички авион морал принудно да слета, кога неговите предни тркала не се спуштиле на време, па леталото лизгало по пистата.До инцидентот, во кој биле ...
сите 126 | | | веќе видена

Подгответе здрава варијанта на омилените грицки! 1 голема тиквица 50 гр сусам 100 гр пченкарно брашно или презла малку млеко сол малку лук во прав слатка или ...
сите 86 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека подготовките за негова средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун продолжуваат, но таа сепак може ...
сите 175 | | | веќе видена

Уште пет дена ги делата ракометарите на Вардар од нов настап на завршниот турнир и одбрана на трофејот во Лигата на шампионите. Македонскиот првак викендов го ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ограбен холандски турист кој летувал во Охрид

Од:
До кого (е-маил):
Порака: