Неџет Озел нов командант на турските копнените сили

Претседателот на Турција Абдула Ѓул синоќа го назначи генерал Неџет Озел за нов командант на копнените сили на земјата, соопштија светските агенции, повикувајќи се на информации на турските телевизии. Се очекува Озел наскоро да биде назначен и за нов началник на Генералштабот на вооружените сили. Според традицијата, на оваа должност се назначуваат само командантите на копнените сили, посочуваат светските агенции. Претходно вчера оставка поднесе досегашниот началник на Генералштабот на турските вооружени сили генерал Јашак Кошанер, заедно со командантите на копнените, воено воздухопловните и военопоморските сили на Турција. Поднесувањето на оставките се случи како реакција на разногласијата меѓу военото раководство и владата за унапредување на генерали, кои се наоѓаат во затвор заради сомневања дека учествувале во заговори за преврат, посочуваат агенциите, повикувајќи се на турските телевизии.
| | веќе видена | слични

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го назначи началникот на воената полиција, Неџдет Озел, за привремен шеф на Генералштабот на армијата. Озел ќе биде и шеф на копнените сили. Досегашниот началникот на Генералштабот Јасак Кошанер, вчера поднесе оставка поради големите несогласувања со владата. Заедно со него, оставки дадоа и шефот на копнените сили, на морнарицата и на военото воздухопловство. Мотив беа несогласувањата со бранот апсења на офицери осомничени за заговор против владата. Во моментов во притвор се 42 генерали, осомничени за вмешаност во плановите за државен удар против конзервативно-религиозната влада на премиерот Ердоган.
| | веќе видена | слични

Се очекува нов началник на генералштабот на војската на Турција да биде генералот Неџет Озел, откако воениот врв поднесе колективна оставка. Неочекуваната колективна оставка се случи за прв пат во историјата на Турција, во знак на протест против апсењето на десетици генерали осомничени дека ковале завера против владата на премиерот Ердоган. Многумина сметаат дека апсењата се дел од кампањата на владата за воспоставување на цивилна контрола над војската и дека не постои никаква завера – јави АП. Владата ги отрфли обвинувањата наведувајќи дека работи на подобрување на демократијата во Турција./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Раководството на армијата на Турција поднесе оставка. Причина за овој чекор се спротивните ставови со владата околу уапсените официри, обвинети за вмешаност во планови за пуч. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го назначи шефот на воената полиција, Неџдет Езел, за преоден шеф на Генералштабот на турската армија. Езел исто така ќе застане на чело и на копнените трупи, пренесува турската новинска агенција Анадолу, повикувајќи се на декретот што премиерот Ердоган доцна синоќа го испратил до претседателот на државата Абдула Ѓул. Досегашниот шеф на Генералштабот претходно поднесе оставка поради големи несогласувања со премиерот. Од функциите истовремено се повлекоа и шефот на копнените трупи, како и командантите на турското воздухопловство и морнарица. Според проценките на турските медиуми Езел најверојатно ќе биде назначен и за наследник на досегашниот шеф на Генералштабот Исик Косанер. Во турската армија е вообичаено, шефот на Генералштабот претходно да раководел со копнените трупи. Целото раководство на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган доцна синоќа го именуваше генерал Нечедет Озел од сообраќајната полиција за командант на турските оружени сили, откако претходно целиот воен врв поднесе оставка. Вчера досегашниот командант Исик Косанер прв поднесе оставка, а го следеа и командантите на копнените, воздушните и поморските сили. Генерал Озел, досегашен шеф на сообраќајната полиција е именуван и за командант на копнените сили, а решението за новите именувања го потпишале и премиерот Ердофган и претседателот Абдула Ѓул. Турскиот медиуми шпекулираат дека причина за колективната оставка на воениот врв би можел да биде судирот помеѓу владата и војската околу унапредувањето на генералите кои се уште се во турските затвори, под обвинение за обид за државен удар. Во затвор во моментов се наоѓаат 42 генерали8, обвинети за ковање на заговор со цел да се сруши власта на партијата на премиерот и на претседателот, АКП. Со децении гарант на турската секуларна држава, турската војска беше недопирлива и играше одлучувачка ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 95 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 153 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Досега никој немал храброст да ми даде поголема улога. Мислам дека можеби и поради изгледот, дека не сум слаба и згодна. На Теона ѝ беше важен талентот, ...
сите 96 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ од повредените од тешката сообраќајна несреќа, во моментов се лекуваат 19 пациенти. Од нив, 14 пациенти се стабилни и ...
сите 216 | | | веќе видена

Крофните во форма на срце можевте да ги направите за вашите пријатели и блиски лица. Овие крофни во форма на срце стојат меки дури и по неколку дена. Состојки: ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Неџет Озел нов командант на турските копнените сили

Од:
До кого (е-маил):
Порака: