Саркози ќе ги повлекува француските војници од Авганистан

За време на ненајавената петчасовна посета на Авганистан, Саркози ќе се сретне со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи и американскиот генерал Дејвид Петреус. Француските војници од 2001. година, учествуваа во меѓународната операција во Авганистан која ја предводат САД и НАТО, а за 10 години, животот го загубија 64 француски војници. Британската новинска агенција оценува дека повлекувањето на војниците, ќе ја зголеми популарноста на Саркози пред претседателските избори во Франција, идната година.
| | веќе видена | слични

Пет француски војници и еден авганистански цивил е билансот на самоубиствениот бомбашки напад што во средата околу пладне беше изведен во напад во авганистанската покраина Каписа, североисточно од главниот град Кабул, соопшти попладнево НАТО. „Еден терорист активираше бомба во близината на француските војници кои го обезбедуваа состанокот на локални угледни лица во Џој Бар во покраината Каписа“, објавија француските власти Притоа во нападот тешко се повредени уште четири француски војници и три авганистански цивили. АFP наведува дека со денешните жртви од крајот на 2001 година во Авганистан се убиени 69 француски војници. Претходно одговорноста за нападот ја преземаа талибанците кои до агенцијата AFP испратија смс порака. Набргу по нападот одговорноста за него ја преземаа талибанците. Портпаролот на радикалното исламистичко движење „талебан“, Забиула Муџахид за локалните медиуми изјавил дека во самоубиствен напад во Тагаб се убиени 27 припадници на францускиот контингент. Според него, нападот се случил ...
| | веќе видена | слични

Бомбаш-самоубиец во средата напладне по локално време се разнел меѓу мноштво припадници на странските и авганистанските сили во Каписа, провинција во Авганистан, при што има жртви меѓу војниците на меѓународната коалиција. Како што пренесува РИА Новости, повикувајќи се на исказ на шефот на локалната администрација на областа Тагаб каде што се случил нападот, Абдул Хакам Ахундзадех, покрај се’ уште неутврдениот број воени жртви, смртно настрадани има и меѓу цивилите. Ахундзадех додал дека терористичкиот акт се случил точно напладне по локално време (10.30 часот по македонско време, во близина на базата на Меѓународните безбедносни сили за помош во Авганистан (ИСАФ), каде што се стационирани француски војници. „Според првичните податоци, има загинати странски војници и цивили“, рекол Ахунзадех. Набргу по нападот одговорноста за него ја преземаа талибаните. Портпаролот на радикалното исламистичко движење „талебан“, Забиула Муџахид за локалните медиуми изјавил дека во самоубиствен напад во Тагаб се убиени 27 ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Никола Саркози соопшти дека земјата ќе повлече 1.000 војници стационирани во Авганистан до крајот на 2012 година. Тој ја обелодени оваа информација за време на петчасовната посета на воена база во областа Сароби, северно од Кабул. Ова е трета посета на Саркози на Авганистан откако стана претседател во 2007 година. Франција има распоредено вкупно 4.000 војници во Авганистан. „Ќе повлечеме четвртина од нашиот контингент, што значи 1.000 војници, во периодот отсега до крајот на 2012 година“, изјави Саркози пред војниците во базата. „Потребно е да и' се стави крај на војната“, додаде тој. Претседателот уште изјави дека Франција ќе ја почитува временската рамка од американското повлекување обелоденето од претседателот Барак Обама. Обама изјави дека 10.000 американски војници ќе бидат повлечени оваа година, а други 23.000 ќе ја напуштат земјата до крајот на септември 2012 година. Француските сили дејствуваат во областите, како што е Каписа, провинција во околината на Кабул, во источниот ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Никола Саркози вчера неочекувано го посети Авганистан и најави дека Париз ќе повлече 1.000 војници од контингентот во таа земја до крајот на идната година, јави Ројтерс. За време на петчасовната посета на Кабул, Саркози се сретна со авганистанскиот колега Хамид Карзаи и со генералот Дејвид Питрејас, командант на коалициските сили. Саркози ја посети и базата на францускиот контингент со околу 4.000 војници. - Ќе повлечеме една четвртина од нашиот контингент, со други зборови околу 1.000 војници, отсега до крајот на 2012 година - изјави Саркози. Повлекувањето на војниците може да му помогне на Саркози да го зголеми рејтингот спроти претседателските избори во април 2012 година. Анкета спроведена по ликвидацијата на Осама бин Ладен во мај годинава покажа дека повеќе од една половина Французи се за повлекување на трупите од Авганистан.
| | веќе видена | слични

Останато

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 183 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 69 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 179 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Калишкиот манастирски комплекс го сочинуваат четири светилишта, две пештерски цркви посветени на Богородица и Атанасиј Велики и уште две цркви едната посветена ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Саркози ќе ги повлекува француските војници од Авганистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: