На Вујо никако да му тргне, Червар фати залет

Мешков Брест во Ниш допатува со резервниот тим, без првиот тренер...Но, ниту ова не беше доволно за Веселин Вујовиќ и неговите момци да дојдат до првата радост во СЕХА-лигата, на крајот Железничар загуби со 32-20. Белорускиот тим, кој секако ги штеди силите за стартот на Лигата на шампионите, покажа дека и резервите се повеќе од доволни, на полувремето имаше позитива од четири гола (19-15), до крајот успеа да оддолее на обидите на Железничар. За разлика од Вујовиќ, Лино Червар и ППД Загреб фатија ритам, го запишаа вториот триумф во низа, откако на домашен терен без проблем славеа на дуелот со Стеауа Букурешт (24-17). По некомплетното трето коло, Вардар, Мешков Брест и Нексе се единствените три екипи без пораз, поради подобрата гол разлика, македонскиот и регионален првак е на првото место на табелата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Првото коло од најсилното клупско натпреварување на стариот континент е веќе зад нас, а нашите клубови имаа половичен успех во дуелите со Монпеље и Спортинг. Откако место во најдобрата постава за почетното коло имаше за голманот на Вардар, Дејан Милосављев, а тројната одбрана беше прогласена и за најдобра за изминатиот викенд, во изборот за најдобри погодоци немавме наши претставници. За најдобар гол на колото беше прогласен двојниот цепелин на играчите на Мешков Брест на гостувањето кај Кристијанштад. Фантастичната акција на Обрановиќ, Џукиќ и Шкурински заслужено го доби првото место во изборот на европската куќа на ракометот.
| | веќе видена | слични

Српскиот ракометен вицепрвак, нишки Железничар, со дебакл во првото коло од ЕХФ купот и без освоен бод на стартот од регионалната СЕХА лига ја започнаа новата сезона, па управата заедно со тренерот Веселин Вујовиќ мораа да реагираат. Во текот на вчерашниот ден во Ниш пристигна доскорешниот капитен на белградски Партизан, Немања Живковиќ. Се работи за 23-годишно десно крило кое покрај Партизан има настапувано и за Сингелиќ од Белград. Исто така, управата на Железничар одлучи да ги раскине договорите и со четворица играчи. Па така, вчера последен тренинг во „Чаир“ имаа левото крило Марко Чераниќ, средните бекови Стефан Јанковиќ и Никола Кнежевиќ и десниот бек Милош Савиќ. Следниот натпревар од СЕХА лигата избраниците на Веселин Вујовиќ го играат на 19. септември, кога ќе гостуваат во Нашице кај тимот на Нексе, кој има „три од три“ победи на стартот на регионалното натпреварување.
| | веќе видена | слични

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 235 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 139 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница, едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб на ...
сите 69 | | | веќе видена

Вчера на улицата „Ванчо Прќе“ во Штип, мотоцикл управуван од 47-годишен штипјанец, удри во паркирано патничко моторно возило со штипски регистарски ознаки, по ...
сите 192 | | | веќе видена

Нема да се создаде голема коалиција порачаа шпанските социјалисти и конзервативци, иако на парламентарните избори ниту една партија не доби доволен број ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На Вујо никако да му тргне, Червар фати залет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: