“Volkswagen” ќе плати 9 милијарди отштета?


Во Германија започна судењето на автомобилскиот гигант “Volkswagen”. Инвеститорите бараат повеќе од девет милијарди евра надокнада поради скандали поврзани со емисијата на штетни гасови од дизел автомобилите. Скандалот беше обелоденет кога на пазарот во САД беше откриена измама на тестовите за издувни гасови. Судењето на векот во Брауншвајг треба да покаже дека раководството на “Volkswagen” знаело за местењето на податоците за издувните гасови на дизел моторот пред избивање на скандалот. Акционерите велат дека се измамени затоа што тие претходно би ги продале акциите или воопшто немале да ги купат доколку однапред знаеле за криминалните активности на компанијата. Од нив се бара да ги надоместат загубите поради преполовената вредност на нивните акции. Скандалот избувна кога американските регулаторни власти во септември 2015 година објавија дека дизел моторите на “Volkswagen” емитуваат многу повеќе штетни гасови од пропишаните. Акционерите бараат штета од 9,2 милијарди евра. – “Volkswagen”, според ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Volkswagen Group планира да произведе 10 милиони електрични автомобили на платформата MEB, објавија од компанијата. Имено, германскиот гигант има за цел до 2022 година да направи голема „електрична“ офанзива на глобално ниво. Volkswagen ќе произведува 27 модели за брендови кои припаѓаат на групата, а сите ќе бидат поставени на модуларната MEB платформа, специјализирана за електрични возила. Првенецот ќе биде ID, која од производните линии во Цвикау ќе се симне на крајот од следната година. „ Само во првиот бран, околу 10 милиони автомобили од VW групата ќе бидат базирани на оваа платформа “ , вели Томас Улбрих, главниот човек на компанијата за електричен транспорт, на презентацијата во Дрезден. Компанијата не го специфицира точното време на лансирање во својата прогноза, но се држи до постоечката цел која подразбира продажба на три милиони единици годишно до 2025 година, која ќе се однесува на 50 модели од групата со погон на батерии. Volkswagen, како и другите германски производители, се стреми да постигне ...
| | веќе видена | слични

Германскиот производител на возила Volkswagen е во преговори со повеќе производители со кои работат на стандардизација на автономните возила. Компаниите работат на поставување на основни стандарди за автономните возила, јави Automotive News . Volkswagen групацијата засега го држи во тајност идентитетот на преговарачите. Сепак сите учесници во преговорите се надеваат дела ќе обезбедат подобро законско решение во случај на незгоди. „Кога сте вклучени во незгода имате подобра можност да се одбраните ако може да докажете дека вашето возило ги исполнува барем минимум стандардите“. Според она што го откриваат претставниците на Volkswagen вклучени во преговорите, се проговара за минимални стандарди кои треба да ги исполнуваат елементите. Идеално ќе се договорите со другите дека ќе користите исти сензори и софтвер, вели директорот на компанијата. Веќе следниот месец ќе бидат разгледани повеќе решенија по што најверојатно ќе бидат објавени и повеќе податоци за преговорите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Сите големи производители на автомобили се повеќе се насочуваат кон развојот на електричните модели, па потребно е унапредување на постоечките или изградба на целосно нови фабрики. Првата фабрика на Фолксваген во која што ќе се произведуваат исклучиво електрични автомобили, на годишно ниво ќе може да произведе 100 илјади возила. Од Фолксваген сериозно се посветија на еколошки прифатливите електрични возила, посебно после аферата „Дизелгејт“, а новата фабрика дефинитивно ќе помогне во поправањето на репутацијата. Германскиот производител во својата фабрика во градот Цвикау годишно ќе произведува 100 илјади автомобили. Се планира таа цел да стане стандард од 2020-та година за да се задоволи растечката потрошувачка на електричните автомобили ширум светот. Овие информации ги потврди членот на “E-Mobility” одборот, Томас Улбрих кој ја откри локацијата на фабриката и порача дека тоа е само почеток на големиот залет кој што компанијата го планира за следните години. „До средината на 2020-та година, целата фабрика ...
| | веќе видена | слични

Сите големи компании за производство на автомобили во последните неколку години се фокусираат на нивната електрична линија на возила. Првата фабрика на Volkswagen наменета исклучиво за електрични автомобили ќе произведува 100.000 примероци годишно. Volkswagen сериозно се посвети на еколошки прифатливите електрични автомобили, посебно по аферата Dieselgate и сега ќе работи на поправање на изгубената репутација. Германскиот автомобилски гигант во ново отворената фабрика во Цвикау годишно ќе произведува 100.000 електрични автомобили. Од компанијата велат дека оваа цел ќе биде стандардот од 2020 година за да се задоволат потребите на пазарот, кој последните неколку години има сѐ поголема побарувачка за електрични возила и хибриди. „До средината на 2020 година целата фабрика во Цвикау ќе биде претворена во погон за производство на електрични автомобили. Меѓутоа, фабриката во Цвикау е само јаготка на шлагот. Нашата мисија е да отвориме 16 нови погони за електрични возила во наредните три години“, вели Томас ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Групацијата Volkswagen предупреди дека амбициозната транзиција кон електрифицирани верзии на сите модели ќе ја чини компанијата многу повеќе од првично проценетото, што ќе го присили германскиот производител и понатаму да ја продлабочува програмата за штедење за да ги балансира големите трошоци, пишува Bloomberg. Првичните процени за трошоците за електрификација во Volkswagen беа 20 милијарди евра. Сепак, шефот на конгломератот, Херберт Дис вели дека тоа нема да биде доволно, но јавно не кажува за која сума станува збор. Според него, компанијата треба да ги намали трошоците за да може да инвестира во идните технологии. Групата има намера да лансира 80 нови електрични модели во рамките на брендовите Volkswagen, Audi, Porsche, Škoda и Seat, до 2025 година, но и да понуди електрифицирани верзии за секој од 300-те модели на групата до 2030 година. „Товарот на грбот кој го носи нашата компанија, како што се трошоците за донесување на електричните возила на пазарот, ќе биде многу потежок отколку што очекувавме“, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Празник кој во Охрид се манифестира со традиционалното капење на рибарите со што се означува завршувањето на забраната за риболов по зимскиот мрест. Вчера во ...
сите 242 | | | веќе видена

Хрватска на самитот во Загреб во мај годинава ќе посвети особено внимание на деблокирање на почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија, изјави ...
сите 412 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 85 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Ако сакате љубезни луѓе кои ќе ве примат во својот дом, ако сакате добра храна и пијачка, одете во Македонија и нема да зажалите, порачува хрватскиот ракометен ...
сите 53 | | | веќе видена

На маса ќе се најде последниот предлог текст подготвен од Министерството за правда, кој минатата недела беше доставен до тимот на ВМРО ДПМНЕ. Две страни ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Volkswagen” ќе плати 9 милијарди отштета?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: