Денеска е Преображение Господово: Желбите не ги кажувајте никому, не плачете и не спијте преку ден

Православната црква и нејзините верници денеска го одбележат големиот празник, Преображение.Овој празник секогаш паѓа во време на Богородичниот пост. Затоа празничната трпеза е збогатена со вино и риба. На крај на светата литургија се осветува и грозје, кое се дели на гробовите за покој на душата.Во народот постои верување дека на овој празник целата природа се преобразува, дека од денеска ноќите стануваат поладни како и дека од овој ден почнува да се најавува скорешното доаѓање на есента.Врежано е мислењето дека на Преображение и небото, во глуво време на ноќта, три пати се преобразува, и дека оној што ќе го види тоа и тоа ќе го обелодени на друг, ќе го изгуби разумот.Како што се верува, на денешниов ден никако не треба да се бањаме во отворени води, реки и мориња. На Преображение никако не е добро да се спие преку ден, бидејќи кој отспие преку ден, цела година ќе биде дремлив.Не е добро ни да се плаче, ниту пак цел ден да се помине во кафеана, како не би станале расипници. Но она што е задолжително е на ...
| | веќе видена | слични

Во рок од пет години, ако не и за пократко, ќе се преобразат сите официјални документи: пасошите, меморандумите, царинските документи, личните карти, изводите, државјанствата, возачките дозволи, регистрациите на автомобилите, сообраќајните книшки, сосе делот за казните. Не се преобразува само начинот на плаќање: промената на документите нема да биде на товар на државата, на која ѝ требаат пари за советници и хонорарци, туку секој граѓанин поединечно ќе си ја плаќа сметката што не си ја направил по сопствена волја и желба. А би било убаво државата да биде дарежлива, па на секој граѓанин да му додели по две-три илјади евра за воведувањето на големите иновации. Ако некому одеднаш му доделува 300 илјади, зошто не направи обратен процес, секому да му ги плати трошоците за измена на документите. Ако не дава, барем да не им зема за делото што го направи власта пред да се консултира со сопствениот народ. На 19 август верниците го одбележаа црковниот празник Свето преображение. Сега и верниците и неверниците ќе го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Националниот совет за реставрација на Албанија ќе ја реставрира црквата „Свети Спас“ во пограничното село Крчишта, кое некогаш било населено икслучиво со Македонци. Усвоениот проект од страна на Регионалната управа за национална култура во Скадар предвидува реставрација на конструктивните елементи на црквата. Овој храм е изграден 1270 година и како споменик на културата под заштита на државата е од 1970 година. Ѕидовите се изградени од камен поврзани со варен малтер. На нив има ретко вредни фрески, но тие се оштетени. Селото Кришта припаѓа на околијата Пешкопеја, на албанско-македонската граница во близина на Дебар. Повеќето од жителите по падот на комунистичкиот режим се преселиле, главно во Македонија, а дел во други градови во Албанија. Сега таму живеат само неколку македонски семејства. Пред повеќе од десет години по иницијатива на Левко Радевски од Дебар, а родум од Крчишта, беше обновен покривот на црквата на кој беа поставени и нови греди, влезна врата и е санирана оградата, по што истата од страна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонците од повеќе места во Република Албанија, во селото Ербеле, област Поле или Долни Дебар, кое се наоѓа во близина на македонската граница кај Дебар, го одбележаа денешниот голем христијански празник, Преображение Господово. Во црквата „Свето Преображение“, која датира од 12 век, се собраа Македонци по потекло од Ербеле, кои денес живат во Тирана, Драч, Елбасан, Маќелара, Горно Крчиште, како и во Дебар и други градови во Македонија. Меѓу присутните беа и преставници на Македонското друштво „Илинден” со седиште во Тирана. По традиција и верување, ноќта спроти празникот, во оваа црква доаѓаат не само православни, туку и муслимани. Спијат во овој божји храм и се молат за излекување од разни болести, зашто црквата имала исцелителна моќ. Според жители на ова село, голем број луѓе тука го нашле лекот за својата болест. Пред шест години се воведе обичај, да се меси погача во која има паричка. На оној кому ќе му се падне паричката од погачата го преземе кумството за наредната година. Бидејќи празникот се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Осветениот крст, што вчера во водите на реката Луда Мара го фати 26-годишниот Александар Ристески од Прилеп, денеска е поставен на плоштадот во Кавадарци, при ...
сите 288 | | | веќе видена

Побрза интеграција на Западен Балкан во ЕУ или лажни надежи за датум оваа пролет? Пред доаѓањето на претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел во Скопје овој ...
сите 356 | | | веќе видена

Претставникот од ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски и од СДСМ Бојан Маричиќ денеска се сретнаа и разговараа по повод законот за јавно обвинителство.На средбата како што ...
сите 206 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Атиџе Муратова, главната хероина од македонскиот документарен филм „Медена земја“ ќе биде работно ангажирана во општината Лозово и нејзината куќа ќе добие нов ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска е Преображение Господово: Желбите не ги кажувајте никому, не плачете и не спијте преку ден

Од:
До кого (е-маил):
Порака: