Совети: Како да го активирате вашиот метаболизам за добар ден?


2 копии

Од оној момент кога ќе ги отворите очите во првите утрински часови, со мали чекори можете да започнете да согорувате калории. Како што пишува “Run Healthy Lifestyle”, согорувањето на калориите не значи дека треба да гладувате или да ги одложувате оброците, туку само да ја промените утринската рутина, со цел да ги елиминирате вишокот килограми. Во продолжение ви претставуваме пет совети кои на почетокот можеби ќе ви бидат обврска, но подоцна ќе прераснат во навика. Трчајте Потребно е да се истакне дека нема потреба од преголем напор, ниту повеќечасовно вежбање. Доволно е да почнете да трчате околу вашето место на живеење или да вежбате на опремата која ја имате дома. Оваа навика во утринските часови ќе ви помогне да го забрзате метаболизмот. Интензивирајте го тренингот Поединечни студии покажуваат дека доволно е да се вежба само две и пол минути, но со висок интензитет, со што се согоруваат повеќе од 200 калории. Вежби за мускули Најдобар начин да се потрошат калориите во текот на целиот ден е да го забрзате ...
| | веќе видена | слични

Можеби ви звучи чудно, за некого можеби и гадливо, но експертите за велнес и здрав живот имаат само пофални зборови за ова путер-кафе. Ако барате нови начини да пиете кафе на поздрав начин, ставање лажица путер во шолјата со кафе сигурно не ви е првата идеја. Меѓутоа, многумина тврдат дека покрај тоа што е здраво, ваквото кафе всушност и помага во слабеење. Ова е целосниот рецепт: Две лажички чисто кафе, лажичка растителен путер и една лажичка палмино или кокосово масло. Помешајте и voilà: имате појадок. Растителниот путер содржи омега-3 масни киселни што помагаат против воспалителни процеси во системот за варење и даваат енергија, а за поволното дејство на кокосовото масло прочитајте ТУКА . Овој пијалак ќе ви даде енергија и хранливи состојки, а исто така ќе го поттикне телото да гори калории. Ова не значи дека треба целосно да се потпрете на путер-кафето и да ја занемарите здравата исхрана. Путер-кафето не е замена за целосен оброк, особено не за секој ден во неделата.
| | веќе видена | слични

Некои го величат како суперхрана, некои го избегнуваат бидејќи е полно со заситени масти, а најчесто се користи како производ за убавина. Светот не може да се одлучи дали го сака или го мрази кокосовото масло. Сепак, научниците велат дека тоа нуди многу бенефити. Кокосовото масло содржи повеќе заситени масти од путерот и животинската маст, па затоа научниците и докторите веќе многу долго време се убедуваат дали маслото е повеќе штетно отколку корисно. Во новото истражување направено на Универзитетот Кембриџ научниците тврдат дека кокосовото масло може да го намали ризикот од срцеви заболувања и срцев удар ако се конзумира секој ден во период од само четири недели. Научниците го извршија тестирањето на три групи на луѓе, од кои на една ѝ беше дадена 50 грама кокосово масло, на друга 50 грама маслиново масло и на третата несолен путер секој ден, цели четири недели. Најголеми, дури изненадувачки резултати покажала групата која добивала кокосово масло. Луѓето од групата која добивала кокосово масло покажале ...
| | веќе видена | слични

Малку луѓе во светот денот не го започнуваат со кафе. Кафето има многу бенефети доколку се пие умерено. На прво место, кафето го забрзува метаболизмот и ја зголемува енергијата. А овој омилен утрински напиток можете да го претворите во средство за забрзување на метаболизмот и потенцијален согорувач на масти. Се што треба да направите е во кафето да додадете неколку состојки, па да согорите екстра калории а да не држите диета и да не го менувате стилот на живот. Тие три моќни состојки се кокосово масло, мед и цимет . Состојки – ¾ чаша кокосово масло – ½ лажица мед – 1 лажичка цимет (1 лажичка какао) Подготовка Сите состојки добро промешајте ги во тегла и чувајте ги во фрижидер. Секое утро додадете лажичка – две од оваа мешавина во вашето утринско кафе, промешајте и уживајте! Деликатес без кој не можете да го замислите кафето: Приказната за настанокот на локум ќе ви го разубави денот
| | веќе видена | слични

Сто грама кокосово масло има дури од 820 до 900 калории, но без оглед на енергетската вредност, кокосовото масло има големо влијание на полесното симнување на килограмите затоа што го забрзува метаболизмот, а не забрзува и нас – затоа што ни ја дава потребната енергија. Имено, кокосовото масло не содржи ниту јагленихидрати, ниту протеини, туку е со целосно липиден состав заради што побрзо и полесно метаболизира и станува извор на енергија. После подолготрајно консумирање на кокосово масло, доаѓа до забрзување на метаболзимот. Прочитајте повеќе на порталот „Арт кујна“ .
| | веќе видена | слични

Останато

Повод за овој текст е изјавата што на телевизиите можеше да се слушне, дека нема проблем јавниот обвинител на Република Македонија да ги преземе предметите од ...
сите 413 | | | веќе видена

СЈО не виде криминал во Шпански скали, Рускоска во еден ден го виде предметот и притвори 11 луѓе, коментира претседателот Христијан Мицкоски на прашањето дали ...
сите 416 | | | веќе видена

Случувањата со аферата Рекет без дилема дојдоа во многу лош момент во кој се решаваа за долгочекуваниот датум за почнување преговори за евроинтеграции, смета ...
сите 108 | | | веќе видена

По државниот секретар на САД, Мајк Помпео, честитика по повод Денот на независноста - 8 Септември и 28-годишната унитарност и самостојност денеска беше ...
сите 128 | | | веќе видена

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на ...
сите 104 | | | веќе видена

Некои луѓе едноставно не сакаат да се спротивстават на искушението и се водени од очигледна страст, дури и ако тоа значи да повредите некого. Сочувството не е ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Совети: Како да го активирате вашиот метаболизам за добар ден?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: