Тие не размислуваат со своја глава – Гошев ги навреди уметниците кои ја поддржуваат „За Заедничка Македонија“

4 копии

Докажаните уметници кои ја сакаат Македонија и кои дадоа поддршка на иницијативата За Заедничка Македонија, според Петар Гошев не размислувале со своја глава. Гошев во гостувањето на Телевизија 24 ги навреди докажаните уметници како Игор Дурловски, Елена Мисиркова, Васил Зафирчев, Калиопи, Ванчо Петрушевски и другите уметници кои дадоа поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тој вели дека тие не зборувале со својот ум, туку со торбата со зоб од која зобале на сметка на буџетот. -Оние пејачи и глумци на протестите, не мислат со своја глава, туку мислат со зобникот од кој зобаат, а сега глумат дека ја бранат Македонија, изјави Гошев.
| | веќе видена | слични

Роден на: 5 септември 1948 година во с. Пирава, Валандовско Образование: Економски факултет во Скопје Професија: Политичар Ветереан во политиката, но никогаш не поминал како водата, онаа тивката која брегот го рони. Тивок, невидлив, и статичен Петар Гошев одживеа четириесетина години на политичката сцена во Македонија. Од економски советник во Синдикатот на Македонија до гувернер на Народната банка. Некогаш го споредуваа со невестата која избегала од мажачка, зашто и тој така го остави првото премиерско столче во независна Македонија. Велат немал храброст за страница во историјата. Други, пак, дека не успеал да состави кабинет. И едните и другите се сложуваат – неуспех. „И повторно, како и неколку пати до сега, доколку се анализираат и случувањата по референдумот, за прославата на плоштадот Македонија, како дамка и во актуелните денешни делувања останаа прашањата каде се сите тие лидери кои работеа за државата? Зошто на бината ги немаше ниту Бранко Црвенковски, ниту Стојан Андов, ниту Тито Петковски, ниту ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ траат веќе 17 дена и секој ден се помасовни и помасовни. Еден од организаторите на протестите Богдан Илиевски, упати благоданост до камионџиите кои денеска се придружија на овој марш. Денеска сме најмногу, 17-от ден, дефинитивно најмногу. Ги повикуваме да се придружат сите. Денеска поддршка ни дадоа камионџиите, фала им што дојдоа во толку “мал“ број, ако дојдеа повеќе кај ќе се паркираа, прашува Илиевски. Илиевски упати “благодарност“ до оние кои не штедеа зборови да ги навредат граѓаните кои ја сакаат својата држава, но и се заблагодари на академиците од МАНУ, кои се достојни за својата функција и си ја бранат државата. Би сакал и денеска да и упатиме срдечен поздрав на госпоѓата која ве нарече изманипулирана толпа, која бранела криминалци, академик Катица Ќулакова, голем поздрав за неа, а од срце ги поздравуваме мажите и дамите во МАНУ, кои се вистински достојни за својата функција и си ја бранат државата, си го бранат јазикот, суверенитетот, ...
| | веќе видена | слични

Докажаните уметници кои ја сакаат Македонија и кои дадоа поддршка на иницијативата За Заедничка Македонија, според Петар Гошев не размислувале со своја глава.Гошев во гостувањето на Телевизија 24 ги навреди докажаните уметници како Игор Дурловски, Елена Мисиркова, Васил Зафирчев, Калиопи, Ванчо Петрушевски и другите уметници кои дадоа поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Тој вели дека тие не зборувале со својот ум, туку со торбата со зоб од која зобале на сметка на буџетот.-Оние пејачи и глумци на протестите, не мислат со своја глава, туку мислат со зобникот од кој зобаат, а сега глумат дека ја бранат Македонија, изјави Гошев.
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тие не размислуваат со своја глава – Гошев ги навреди уметниците кои ја поддржуваат „За Заедничка Македонија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: