Дали Фукушима ќе ја зголеми нашата одговорност?

Кризата во јапонската нуклеарна централа Фукушима, го промени светот и го отвори прашањето што може да се смета за безбедно и управливо Нов силен последователен потрес ја погоди вчераутро јапонската престолнина и околните префектури, пренесоа светските агенции. Потресот бил силно почувствуван во Токио, но не се соопштува за разурнувања и настрадани. Потресот бил со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот бил во морето, на 150 километри североисточно од Токио, но нема опасност од цунами, соопшти јапонската метеоролошка служба. Истовремено, и вулканот Шинмоедаке во Југозападна Јапонија повторно почна да исфрла камења и пепел до 4.000 метри височина, откако по 52 години повторно се разбуди во јануари. Опасноста од ерупција е од трет степен од петстепената скала и властите го ограничија пристапот до Шинмоедаке. Поголема потенцијална опасност може да предизвика откажувањето на системот за ладење на вториот реактор на нуклеарна централа "Фукушима 1", кој е оштетен. Првиот и третиот реактор ...
| | веќе видена | слични

Земјотрес со јачина од 4,4 степени по Рихтер ја погодил Турција, пренесува Точка. Денес на пладне земјотрес со јачина од 4,4 степени по Рихтер го погодил западниот дел на Турција. Епицентарот бил 44 километри од познатото туристичко одмаралиште Анаталија, на длабочина од 10 километри.
| | веќе видена | слични
2 копии

Уште еден силен земјотрес со интензитет од шест степени беше регистриран денеска во Јапонија, соопшти националната метеоролошка служба. Откако потресот беше регистриран североисточно од Токио, втор земјотрес со сличен интензитет ја потресе префектурата Шиѕука, југозападно од престолнината. Тоа беше почувствувано и во соседните префектури, вклучувајќи го и Токио. Нема податоци за жртви и нанесени материјални штети, ниту пак е прогласена тревога за цунами. Земјотресот бил на длабочина од десет километри.
| | веќе видена | слични

Повторно, веќе втор пат денеска, силен земјотрес ја погоди Јапонија. Јачината на најновиот потрес е 6,1 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот бил во близина на островот Хоншу, на околу 40 километри североисточно од градот Шизоука, односно 115 километри југозападно од Токио, соопшти американскиот Национален сеизмолошки институт.
| | веќе видена | слични
2 копии

Нов земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала го погодил северното јапонско крајбрежје, соопшти Националниот сеизмолошки институт на САД. Епицентарот бил во непосредна близина на островот Хоншу, на околу 300 километри од Токио, во 10,49 часот по средноевропско време, на длабочина од 15,3 километри. Нема информации дали новиот земјотрес предизвикал дополнителни жртви или штети во регионот, кој веќе беше срушен во петокот од најсилниот земјотрес и опасното цунами. (Крај)
| | веќе видена | слични

Стравувањата за нов земјотрес во Јапонија може да се покажат нереални, потврдуваат домашните познавачи на сеизмолошките движења - Веројатноста од уште еден земјотрес со толкав интензитет е многу мала, бидејќи земјотреси со магнитуди што надминуваат 8 степени се јавуваат најмногу еднаш во годината - вели д-р Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија. И најнапредната технологија што ја поседува Јапонија не може да ги предвиди катастрофалните потреси. На 9 март бил регистриран земјотрес со јачина од 7,2 степени, но јапонските власти не реагирале во анимирање на населението за можна евакуација поради претстојниот главен удар. Потресите во Јапонија предизвикаа поместување на Земјината оска за 25 сантиметри, а официјалните податоци велат дека островот Хоншу се поместил за 2,4 метри. - И покрај технологијата, не можел да се предвиди главниот удар, кој предизвикал и огромно цунами. Поместувањата на Земјината оска и на крајбрежјето на Јапонија се реакција на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Премиерот смета дека, како што ги нарече, постигнувањата на неговата влада во изминатите две години се доволен аргумент за пред граѓаните да бара нов мандат ...
сите 806 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 147 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали Фукушима ќе ја зголеми нашата одговорност?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: