Либија инвестирала милијарди од нафтата во 35 земји во светот

2 копии

Либија со години инвестирала милијарди долари, заработени од продажбата на нафта во најмалку 35 земји на четири конетиненти, објави сајтот Си-Ен-Ен Мани. САД, Велика Британија, Швајцарија и Европската унија неодамна ги замрзнаа сметките на либиската Влада, со која од државниот удар во 1969 година управува полковникот Моамер Гадафи. Опозицијата во Либија тврди дека значителна количина од тие средства е контролирана токму од Гадафи и неговото семејство. Вредноста на имотот, според проценките на опозицијата, е меѓу 80 милијарди и 150 милијарди долари. Либија податоците за финансиските трансакции ги држи во тајност, но Си-Ен-Ен Мани наведува дека има увид во доверливи информации за активите во кои Владата вложила милијарди од продажбата на нафта. Станува збор за бизарен инвестициски микс - од луксузни недвижнини и издаваштва во Велика Британија, преку хотели на Средниот Исток, до мал удел во концесиите на италијанскиот фидбалски клуб Јувентус. Земјата инвестирала и стотици милиони долари во сиромашните и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Либиските власти продолжуваат да добиваат „стотици милиони долари“ приходи од нафтата, и покрај меѓународните санкции воведени против режимот на Моамер Гадафи, пишува „Фајненшел тајмс“. „Приходите остварени од се слеваат во Централната либиска банка и потенцијално под директен надзор на полковникот Гадафи“, пишува британскиот весник, цитирајќи западен извор од нафтениот сектор. Само во последните две недели извозот на нафта остварен од Либија пораснал за приближно 770 милиони долари, пишува „Фајненшел тајмс“. Според истиот извор, Либија извезла во просек 570 илјади барели нафта на ден во втората недела на февруари. Најголеми купувачи се индиски и кинески компании. Вчера Меѓународната агенција процени дека Либија и натаму произведува милион барели нафта на ден, во споредба со 1,6 милиони пред почетокот на народниот бунт.
| | веќе видена | слични

Режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи и натаму се потпира на милионските приходи што ги остварува од извозот на нафта, и покрај санкциите на Западот, објави весникот „Фајненшл тајмс“. Според него, исплатите за извоз на нафта пронашле пат до либиската централна банка, па најверојатно и до контролата на Гадафи. Во последната недела од февруари, кога почна насилството во земјата, Либија извезуваше околу 570 илјади барели нафта дневно, додека минатата недела таа количина е намалена на околу 400 илјади барели. Либиската сурова нафта извезена за време на претходните две недели достигна вредност од околу 770 милиони долари, додава „Фајненшл тајмс“. Според весникот, либиската нафта и натаму ја купуваат кинеските и индиските фирми. Сајтот Си-Ен-Ен Мани, пак, објави дека Либија со години инвестирала милијарди долари, заработени од продажбата на нафта во најмалку 35 земји на четири континенти. (МИА)
| | веќе видена | слични

Цената на нафтата може да достигне до рекордни 200 долари за барел, што е многу повеќе од рекордната цена од 147 долари за барел, која беше регистрирана во јули 2008 година Режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи и натаму се потпира на милионските приходи, што ги остварува од извозот на нафта и покрај санкциите на Западот, објави во саботата весникот "Фајненшл тајмс". Исплатите за извоз на нафта, како што пишува весникот, пронашле пат до либиската Централна банка, па најверојатно и до контролата на Гадафи. Во последната недела од февруари, кога почна насилството во земјата, Либија извезуваше околу 570 илјади барели нафта дневно, додека минатата недела таа количина е намалена на околу 400 илјади барели. Либиската сурова нафта извезена за време на претходните две недели достигна вредност од околу 770 милиони долари, додава британски "Фајненшл тајмс". Весникот пишува дека либиската нафта и натаму ја купуваат кинеските и индиските фирми, пренесува МИА. Либија со години инвестирала милијарди долари, заработени ...
| | веќе видена | слични

Весникот „Фајненшл Тајмс“ објави дека режимот на Моамер Гадафи продолжува да зема милионски приходи од извозот на нафта и покрај санкциите од Западот. Исплатите за извоз на нафта, како што пишува весникот, пронашле пат до либиската Централна банка, па најверојатно и до контролата на Гадафи. Во последната недела од февруари, кога почна насилството во земјата, Либија извезуваше околу 570 илјади барели нафта дневно, додека минатата недела таа количина е намалена на околу 400 илјади барели. Либиската сурова нафта извезена за време на претходните две недели достигна вредност од околу 770 милиони долари, додава „Фајненшл тајмс“. Според весникот либиската нафта и натаму ја купуваат кинеските и индиските фирми.
| | веќе видена | слични

Останато

Светиот крст се фрлаше во Стара река во Бугарија, при што имаше општа тепачка. Веднаш откако свештеникот го фрли крстот скокнаа неколку момчиња во замрзнатата ...
сите 293 | | | веќе видена

Побрза интеграција на Западен Балкан во ЕУ или лажни надежи за датум оваа пролет? Пред доаѓањето на претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел во Скопје овој ...
сите 341 | | | веќе видена

Една од главните забелешки е што во преодните и завршните одредби на предлог законот за Јавно обвинителство се остава еден простор за условно речено вдомување ...
сите 259 | | | веќе видена

Лука Циндриќ нема да игра утре против Шпанија во решавачкиот натпревар за пласман на првото место во групата „1“ на ЕП. Според хрватските медиуми, Циндриќ не ...
сите 253 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

1ТВ по долго време откако излезе аферата со случајот Рекет, се огласија на социјалните мрежи. – Нашата прва објава ја посветуваме на Бојан Јовановски, човекот ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Либија инвестирала милијарди од нафтата во 35 земји во светот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: