Вељаноски: Да го унапредиме единството и да ја сочуваме државноста

3 копии

Единаесетти октомври е денот кога беше извојувана една од последните големи историски битки на народот на Македонија на патот кон слободата, истакна вечерва претседателот на Собранието Трајко Вељаноски на свечената академија по повод 75-годишнината од Денот на народното востание - 11 Октомври. Вељаноски повика на унапредување на единството помеѓу политичките партии и унапредување на развојот на државата. Цената која беше платена да се извојува слободата е преголема, рече Вељаноски, потенцирајќи дека извојуваната државност мораме да ја сочуваме и да ги унапредуваме вкупните прилики, но се е потешко доколку отсуствува единството. - Таквото единство како да изгледа дека е најтешко остварливо. Длабоко вгнездени во сопствените табори, како да се заборава дека сите политички партии, во основа, имаат иста, благородна цел. Сепак, независно од ваквата, тажна состојба која трае, оптимист сум дека на крајот целата држава ќе излезе побогата за едно искуство, но и поединствена и посложна, порача Вељаноски. Како ...
| | веќе видена | слични

Единаесетти октомври е денот кога беше извојувана една од последните големи историски битки на народот на Македонија на патот кон слободата, истакна претседателот на Собранието Трајко Вељаноски на свечената академија по повод 75-годишнината од Денот на народното востание - 11 Октомври. Тој повика на унапредување на единството помеѓу политичките партии и унапредување на развојот на државата. „Длабоко вгнездени во сопствените табори, како да се заборава дека сите политички партии, во основа, имаат иста, благородна цел. Сепак, независно од ваквата, тажна состојба која трае, оптимист сум дека на крајот целата држава ќе излезе побогата за едно искуство, но и поединствена и посложна“, порача Вељаноски. Тој додаде дека „не смееме да дозволиме во жарот на политичката битка, повредена да излезе Македонија“. Собранието било и ќе биде арена, додаде тој, во која ќе разменуваме идеи во духот на конструктивноста и демократичноста и останува да биде институцијата во која доминираат заедничките вредности. (П.Р.)
| | веќе видена | слични

11 октомври е денот кој ја означи зората на македонската борба и кога беше извојувана една од последните големи историски битки на народот на Mакедонија на патот кон слободата , истакна претседателот на Собранието Трајко Велјановски во своето обраќање по повод 75-годишнината од Денот на народното востание. Чествувајќи го денешниот ден, како празник на нашата нација и држава, го одбележуваме делото на македонските партизани. Нашите политички разлики не смета да ја загрозуваат Македонија, порача претседателот на законодавниот ден, повикувајќи на унапредување на единството помеѓу партиите. Надоврзувајќи се на денот кој ја симболизира слободата и демократијата, Велјановски ја прогласи за завршена и една од најголемите градежни реконструкции и осовременувања на македонскиот законодавен дом.
| | веќе видена | слични

Останато

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 240 | | | веќе видена

Заев: Ако се сретнам со Макрон ќе му ги изнесам аргументите зошто треба да добиеме датум Прашан дали верува дека ке успее да се сретне со Макрон наскоро ...
сите 219 | | | веќе видена

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа - отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски. Се чини дека исходот од самитот на ...
сите 267 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 290 | | | веќе видена

Санкциите ќе бидат тргнати, освен ако не се случи нешто со кое нема да сме среќни, рече Трамп во обраќање во Белата куќа Претседателот Доналд Трамп објави дека ...
сите 545 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вељаноски: Да го унапредиме единството и да ја сочуваме државноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: