Новинарите на А1 пред истражен судија

Новинарите на А1 не открија детали за испрашувањето кај истражниот судија надлежен за даночната пирамида на “Перо Наков“. Неофицијално истрагата се интересирала за платните списоци на вработените во телевизијата преку кои, како што тврдат надлежните институции, се примала плата на помала сума од реалната за да се плати помалку данок. На дневен ред биле и договорите на новинарите потпишани со сопственикот на телевизијата. Се правеле препознавања на потписите со кои се подигале парите за плата кои не оделе преку сметка. Истражниот сега ќе одлучува колку му помогнале изјавите на новинарите од А1 и дали со нив ќе може да ја доплете Пајажината околу Велија Рамковски. “Кажав тоа што го знам а истражниот ќе цени дали вреди исказот“- изјави Катерина Цаневска Арсовска, новинар. На новинарскиот тим во А1 не му е јасно зошто се повикуваат на суд кога надлежните отворија истрага со уверување дека постојат материјални докази против даночната пирамида на “Перо Наков“. Обидот преку новинарите да се стигне до докази го ...
| | веќе видена | слични

Полицијата поднесе кривична пријава против непознат сторител за упадот во магацините на “Перо Наков” и за изнесување на 500 регистри полни со илјадници документи за криминалот на Велија Рамковски. Според директорот на Финансиската полиција документацијата од магацинот кај А1 била изнесена од алтернативен излез. Не се исклучува регистрите да биле изнесувани преку прозорец, но поизвесно е тие да биле сокриени преку некој излез за кој финансиската полиција не ни знаела дека постои и не го затворила со пломба како што беше запелатена главната врата на магацинот. Љупчо Стаматовски за АЛФА потврдува дека пломбата била здрава и дека тие што упаднале користеле излез преку кој лесно можело да се изнесат документите. И обвинителката Гордана Гешковска потврдува дека материјалите постоеле, но при последниот претрес во магацините ги немало. Снимки и фотографии од полните полици со регистри има и во обвинителството и во финансовата полиција. Нејасно останува зошто инспекторите ако знаеле дека таму има вредни документи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Можеби онаа реченица на Крими Заев, „изгубен во времето, ќе талкам по семето“, најдобро ја опишува состојбата во која што се наоѓа Костадин Костадинов. Човекот ...
сите 304 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Марио Балотели уште еднаш ќе го облече небесно-синиот дрес на Манчестер сити, откако беше потврдено дека Италијанецот, кој само што потпиша за Бреша, ќе биде ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новинарите на А1 пред истражен судија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: