Второ рочиште од судењето против обвинетите за тероризам во Дива населба

„Не сме терористи туку жртви на политички игри. Во Куманово не дојдовме да војуваме, имавме наредба да не ја напаѓаме полицијата и да пукаме во воздух“. Ова го тврди Насуф Бекири еден од 29-мина обвинети за случувањата во кумановско Диво Насеље. Еден од обвинетите пак рече дека 4-ца членови на вооружената група, меѓу кои и организаторите биле убиени во полициска станица откако се предале, а не во текот на вооружената престрелка. Нивната одбрана и денес трвдеше дека во овој случај нема елементи на тероризам. Според адвокатите, дејствијата опишани во обвинителниот акт, повеќе одговараат на кривичното дело спречување службено лице во вршење службено дејствије, отколку на тероризам. 29-мината обвинети се товарат за тероризам и терористичка организација за што им се заканува казна од 8 години до доживотен затвор. Обвинителство тврди дека нападот во Диво насеље бил добро организиран, а обвинетите настапиле со директна умисла, при загинаа 8 припадници на македонските безбедносни сили и 10 членови на вооружената ...
| | веќе видена | слични

Ова го обелодени Руфки Догани, еден од обвинетите во својот воведен збор пред судот, а според неговиот адвокат токму тој се предал на полицијата заедно со дел од водачите кои биле убиени отпосле. Друг обвинет, Насуф Зекири во воведниот збор побара овој случај да се расветли од страна на „Европејците и Американците“. „Ние не дојдовме во Куманово да војуваме, се сеќавам на зборовите на Бег Ризај и Н’дрецај дека ние во Куманово ќе бидеме како фигури, ако дојде полицијата, нема да ги нападнеме, туку ќе пукаме во воздух. Вие ќе нé осудите, но нема да ја признаеме вината. Не сме ни први ни последни што се во политички монтирани процеси. Сите сме употребени за политички цели и никогаш нема да признаеме“, рече Зекири. Обвинетиот Валдете Зекај рече дека во овој процес зборот „тероризам“ се употребува за да се прикрие вистината. На денешното судско рочиште за судскиот процес „Дива населба“ воведен збор даваа адвокатите на обвинетиот и дел од обвинетите кои имаа што да додадат. Адвокатите на обвинетите за логистичка ...
| | веќе видена | слични

Полицаецот Арсим Бајрами кој е последен од обвинетите во случајот „Дива населба“ тврди дека настаните во Куманово „се игра во којашто се вмешани и припадници на државната безбедност“ и изрази надеж дека одбраната во текот на постапката ќе може со име и презиме да ги докаже учесниците. „Тие сакаа со мене како припадник на МВР да ги покријат своите игри, мене ме искористија како завеса за вмешаноста на припадниците на МВР“, рече Бајрами. Неговиот адвокат додаде дека Бајрами не е полицаецот кој пукал кон свои колеги, тој дента на 9-ти мај бил дома, во неговата семејна куќа во кумановското село Ваксинце, по што бил повикан да дојде на работа во полициската станица во Куманово каде бил уапсен. На денешното судско рочиште воведни зборови дадоа адвокатите на обвинетите и дел од обвинетите кои обелоденија дека водачите на групата, Мирсад Н’дрецај и Бег Ризај, како и уште двајца членови на групата биле убиени во полициска станица откако се предале. Според дел од обвинетите, тие биле искористени за политички цели. ...
| | веќе видена | слични

Обвинетите велат дека Бег Ризај и Мирсад Ндрецај им кажале дека не смеат да стрелаат во полицијата, туку да пукаат во воздух Обвинетите за настаните во кумановската Дива населба на 9 и 10 мај минатата година на вчерашното второ рочиште тврдеа дека не се терористи, туку организирана група за извршување нечии политички цели. „Ние сме наместени! Бег Ризај и Мирсад Ндрецај ни рекоа дека ние сме фигури во Куманово и дека ако случајно дојде полицијата, да не ја напаѓаме, туку да пукаме во воздух! Не' искористија за политички цели. Ние не можеме да бидеме одговорни за тоа и затоа барам Европската унија и САД да помогнат во расчистување на овој случај“, рече Назиф Зекири, еден од 29-те обвинети во случајот. Руфки Догани, пак, обвини дека „Мирсад Ндрецај и Бег Ризај, како и неколкумина други, откако и' се предале на полицијата, биле убиени во полициска станица“. „Не прикривајте ја вистината со зборот тероризам!“, рече обвинетиот Валдет Зекај во својот воведен збор на судскиот процес за настанот кој се случи на 9 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Мотивот на Заев за заштита на криминалот од „Рекет“ го знаеме. Сомнежите се дека тој и неговите структури се силно вплеткани во оваа криминална – октопод мрежа ...
сите 499 | | | веќе видена

Јавноста очекува одговори на клучни прашња поврзани со случајот „Рекет“ по распитот на Јанева која ќе зборува во својство на сведок. Денеска беше сослушана и ...
сите 358 | | | веќе видена

Ларис Гаисер, новинарот од Словенија кој на италијанскиот медиум „Ла верита“ објави снимки за аферата „Рекет“ за Пресинг ТВ најавил „завршен удар“, но не кажал ...
сите 121 | | | веќе видена

Арсенал овој викенд успеа да го совлада Барнли со 2:1 и така стигна до втората победа во вториоот натпревар во второто коло од Премиер лигата. Лондонскиот клуб ...
сите 99 | | | веќе видена

Од утре па сѐ до средината на следната недела во Македонија ќе преовладува сончево и топло време со максимални дневни температури до 38 тепени. Топлиот бран се ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Второ рочиште од судењето против обвинетите за тероризам во Дива населба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: