ЦИВИЛ: Цртан филм објаснува зошто бегалците бегаат во Европа (Видео)


ЦИВИЛ – Центар за слобода се приклучува кон одбележувањето на Светскиот ден на мирот (Peace Day) 2015, со пренесување на едукативниот цртан филм, објавен на Јутјуб на 17 септември, во кој се наведуваат дел од причините за страотниот егоздус на Сиријците и на илјадниците бегалци и мигранти кон Германија и развиените земји на Западна Европа, како и неиздржаноста на аргументите на дел од јавноста и во државите низ кои транзитира бегалскиот бран и во државите кои се нивна посакувана крајна дестинација, кој низ јазик на омраза шират ксенофобија и исламофобија. Во продолжение е преводот од транскриптот од излгањето на нараторот во цртаниот филм. „Во текот на летото 2015 година, Европа доживеа најголем прилив на бегалци од Втората светска војна до денес.Зошто? Главната причина е во тоа што Сирија стана врвен извор на бегалци во светот. Сирија се наоѓа на Блискиот Исток и претставува древна, плодна земја која што е населена уште пред повеќе од десет илјади години. Од шеесетите години на минатиот век наваму, државата ...
| | веќе видена | слични

Како Сирија стана интернационален проблем? Ова видео на Јутју зборува за тоа како започнаа немирите и граѓанската војна и причината зошто во летото 2015 година Европа доживеа најголем прилив на бегалци од Втората Светска Војна до денес. Во видеото нараторот започнува да раскажува за Сирија: древна земја, населена уште од пред повеќе од десет илјади години. Од шеесетите години на минатиот век наваму, државата е предводена од семејството Асад, чии членови управуваа како квазидиктатори сé до „Арапската пролет“ во 2011 година, што претставуваше револуционерен бран на протести и конфликти во арапскиот свет кој собори многу авторитарни режими. Но, семејството Асад одби да се повлече и започна брутална граѓанска војна. Различните етникуми и верски групи се бореа меѓу себе во коалиции кои се менуваа. ИСИС, милитаристичката џихадистичка група, ја искористи можноста и влезе во хаосот, со цел да изгради еден тоталитарен Исламски калифат. Набрзо стана една од најнасилните и најуспешни екстремистички организации на ...
| | веќе видена | слични

Ова анимирано видео зборува за тоа како кризата во Сирија стана интернационален проблем, раскажувајќи како започнаа немирите и граѓанската војна. Видеоприказната на едноставен начин ја објаснува бегалската криза и улогата на соседните земји во помагањето и давањето азил на бегалците. Погледнете го видеото за подобро да го разберете сирискиот проблем и да научите кои мерки може да се преземат за да им се даде помош на луѓето кои се засегнати. Транскрипт на содржината во видеото: „Во текот на летото 2015 година, Европа доживеа најголем прилив на бегалци од Втората светска војна до денес.Зошто? Главната причина е во тоа што Сирија стана врвен извор на бегалци во светот. Сирија се наоѓа на Блискиот Исток и претставува древна, плодна земја која што е населена уште пред повеќе од десет илјади години. Од шеесетите години на минатиот век наваму, државата е предводена од семејството Асад, чии членовиуправуваа како квазидиктатори сé до „Арапската пролет“ во 2011 година, што претставуваше револуционерен бран на ...
| | веќе видена | слични

Хрватска, се додека во неа не почнаа да доаѓаат бегалци од Блискиот Исток и Азија, изгледаше одлично. Властите велеа дека сме подготвени за можен бран на прогоненици, јавноста, политиката и црквата беа полни со сочувство со оние кои мораа да ги напуштат своите домови. Коментарите беа гласни и полни со презир спрема Унгарците, македонските полицајци, а потоа во пакетот и спрема Србите, особено кон оние кои наплатуваа многу поскапо за вода или храна на оние на кои помошта им беше најпотребна. Сјаен беше и првиот впечаток за земјата кога Унгарците ги затворија граничните премини а Хрватска стана нова рута кон западот. Првите група бегалци ги дочекавме нежно, преполни со сочувство. Хумана беше нашата граничната полиција, обичните луѓе на истокот од земјата, новинарите. Додека во Хоргош полицијата одеше со сила на Сиријците, нашите полицајци го правеа она што беше очекувано и нормално. Границите не може да се затворат за илјадници невооружени, ситуацијата не е воена, децата и немоќните бегаат од војна и неволји, ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 87 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 42 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, по објавата во јавноста на Решението на Основниот суд Скопје 1 за определување мерка притвор против Миле ...
сите 58 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски вели најголемиот притисок сега е врз Владата и институциите од кои се очекуваат одговори - како Груевски успеал ја ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЦИВИЛ: Цртан филм објаснува зошто бегалците бегаат во Европа (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: