Со труби Остен одбележа 65 години постоење

Со трубите на гудачкиот оркестар Агушеви од Струмица, развеаното знаме, и многу изненадувања, светската галерија на карикатури остен симболично низ скопските улици го одбележа 65 годишното постоење. Скопјани беа изненадени од веселите труби на свирачите, светската галерија Остен на оригинален начин, со добро смислен план, се движеше низ улиците. Поворката тргна со цел да му направи изненадување на познатиот македонски карикатурист Дарко Марковиќ, кој оваа година е добитник на гран при за животно дело. Дарко беше дома, го очекуваше само новиот каталог, но не и свирачите. А ние решивме да и дадеме некоја идеја на светската галерија Остен, па во некоја следна изложба, и каталог да видиме некој лик од јавниот живот во Македонија и како би изгледала неговата карикатура.
| | веќе видена | слични

750 карикатури од 350 уметници од 51 држава, ова се бројките на најновото 38-мо по ред издание на Светската галерија на карикатури, која свечено беше отворена вчера вечер. Скопје, во овој момент е центар на светската карикатура, вели Мице Јанкуловски. „Тоа е најстарата манифестација во светот, но и по вид и по квалитет, тоа е најдобрата манифестација од ваков вид во светот. Скопје, Македонија овие денови е центарот на современата светска карикатура“, изјави Јанкуловски. Гранд при наградата за животно дело, бронзена скулптура, 5.000 долари и повелбата на Остен му беа врачени на Дарко Марковиќ. „И ова признание како и ланското ми е многу мило. Среќен сум што го добив, затоа што го доделува меѓународно жири од седум души. Луѓе кои што се професионалци, кои што ја следат работата на карикатурата и луѓе меѓу кои што имаше и мене ме следат речиси целиот живот“, рече Марковиќ. Доделени се и првите награди за сатиричен цртеж, стрип и за карикатура, чиишто добитници се Душан Лудвиг од Србија, Афсун Азими Модхадам од ...
| | веќе видена | слични
8 копии

На годинашнава Светска галерија на карикатури учествуваа околу 350 уметници со 750 карикатури од 51 држава од светот. Вечерва во 20.20 часот во галеријата на „Остен“ ќе биде отворена 38 Светска галерија на уметноста на хартија – Светска галерија на карикатури Скопје 2010. Светската галерија на карикатури со своја реч ќе ја отвори Раде Силјан, поет, претседател на Друштвото на писателите на Македонија, годинашен добитник на државната награда „11 Октомври“, кој воедно и ќе им ги врачи наградите и признанијата на уметниците. Гран При наградата за животно дело се состои од бронзена скулптура, паричен износ од 5000 долари и повелба на Остен. Првата награда се состои од паричен износ од 1000 долари и повелба, а специјалната награда се состои од специјална повелба на Остен. (К.Р.)
| | веќе видена | слични

Речиси 200 дела на карикатуристи од цел свет се претставени на Светската галерија на карикатури, која ќе биде отворена вечерва во 20.20 часот во галеријата „Остен“. На годинашниот лауреат, карикатуристот Дарко Марковиќ, на изложбата ќе му биде доделено Гран-при за животно дело, што се состои од бронзена скулптура, паричен износ од 5.000 долари и повелба на „Остен“. Вечерва ќе бидат доделени и првите награди за сатиричен цртеж, стрип и за карикатура, чиишто добитници се Душан Лудвиг од Србија, Афсун Азими Модхадам од Иран и Божо Стефановиќ. Првите награди во овие области се состојат од паричен износ од 1.000 долари и повелба, а Специјалната награда се состои од специјална повелба на „Остен“. Вечерва ќе бидат доделени и 11 специјални награди за автори од Јапонија, Словенија, Украина, Германија и од други земји, а меѓу наградените е и Костадин Устапетров од Македонија. Светската галерија на карикатури ќе ја отвори Раде Силјан, поет, претседател на Друштвото на писателите на Македонија, годинашен добитник на ...
| | веќе видена | слични

Светската галерија на карикатури, на која годинава учествуваа околу 350 уметници со 750 карикатури од 51 држава од светот, ќе ја отвори претседателот на Друштвото на пистателите на Македонија, поетот Раде Силјан, годинашен добитник на државната награда „11-ти Октомври“, кој воедно и ќе им ги врачи наградите и признанијата на уметниците. Гран При наградата за животно дело се состои од бронзена скулптура, 5000 долари и повелба на Остен. Првата награда е паричен износ од 1000 долари и повелба, а Специјалната награда се состои од специјална повелба на Остен. Според одлуката на Меѓународната жири комисија на Светската галерија на карикатура Скопје 2010, годинашен добитник наградата Гран При за животно дело е македонскиот карикатурист Дарко Марковиќ. Прва награда за сатиричен цртеж доби Душан Лудвиг од Србија, Прва награда за стрип Афсун Азими Модхадам од Иран, а Прва награда за карикатура Божо Стефановиќ од Босна и Херцеговина. Добитници на специјални награди се Костадин Устапетров од Македонија, Тошо Борковиќ ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 14 октомври – Изложба на карикатура на Миле Манчевски од Велес ќе ги затвори 13-тите кумановски „Денови на комедија 2010“. Изложбата ќе биде отворена во Центарoт за култура „Трајко Прокопиев“, а е посветена на 25 годишната работа на Манчевски. Тој е познат и еден од водечките карикатуристи во Македонија, а неговиот град е средина за инспирирање во творештвото. Досега, изработил повеќе од 2.000 карикатури и учествувал на над 100 групни и самостојни изложби. Добитник е на бројни, награди и признанија меѓу кои „Наши достигнувања“ - државна награда, „Гран при“ на НИО „Студентски збор“, специјална награда на ЗКМ. Деновите на комедијата почнаа на 5 овој месец и гледачите следеа 8 претстави од театри од повеќе градови во Македонија, Србија и Хрватска. „Сите претстави се многу квалитетни, бидејќи првенствено тоа ни беше целта. Разговаравме со сите театри што имаа комедија, но изборот падна на најдобрите. Бевме во преговори со уште неколку театарски куќи, но поради економската криза не успеавме да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во четврток продолжуват преговорите на работните групи на СДСМ И ВМРО ДПМНЕ за Законот за јавно обвинителство. Ова во вечерашната Топ Тема го соопштија ...
сите 361 | | | веќе видена

После долги докажувања и дебати, добро е што повеќе никој во Македонија не го спори фактот дека осумината пратеници гласаа во парламентот за уставните измени ...
сите 306 | | | веќе видена

Синдикатот на Клинички центар го поддржува протестот под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ организиран од Асоцијацијата на специјализанти и ...
сите 179 | | | веќе видена

Суптилноста, дискретноста и почитта за приватноста на другите се квалитети кои секој од нас треба да ги поседува. Но, сведоци сме како многумина го пикаат ...
сите 165 | | | веќе видена

Северна Македонија ја заврши работата, сега вие завршете ја својата работа, им порача на европските лидери од Скопје, Доналд Туск, претседателот на Европскиот ...
сите 153 | | | веќе видена

Откако вчера македонските одбојкари ја забележија историската прва победа на едно Европско првенство, денеска повторно на „крилата“ на Никола Ѓорѓиев, ...
сите 254 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со труби Остен одбележа 65 години постоење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: