ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е против трајното решавање на статусот на над 3.000 луѓе

2 копии

СДСМ е против обезбедувањето на сигурна егзистенција на над 3000 семејства во ова држава. СДСМ е против трајно решение на овој проблем не затоа што е лош законот, туку само затоа се води од сопствените тесно партиски интереси, а не од интересот на граѓаните. Ова се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на пресот на Љупчо Николовски од СДСМ, кој обвини дека власта сега сака, по објавувањето на аферата со прислушување, да ги вработи луѓето на кои со години им ветувале вработување. „Законското решение кое се донесе е системска мерка која се однесува на широк круг на луѓе кои беа ангажирани со договори на дело, авторски договори, или друг вид на договори, сега тие ќе добијат адекватно пензиско и здравствено осигурување, и остварување на сите права од редовен работен однос“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата на власт додаваат дека СДСМ наместо да придонесе за поквалитетно законско решение, продолжува со деструктивно однесување. The post ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е против трајното решавање на статусот на над ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ во периодот на криминалната приватизација и транзиција успеаја да ја упропастат економијата, да затворат над 684 големи стопански капацитети во сите градови во Македонија, а над 200 000 луѓе да остават без работа. Ова се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на прес конфоренцијата на Љупчо Николовски, член на Извршниот одбор на СДСМ, кој рече дека власта почнала масовно да вработува по аферата со прислушувањето. „СДСМ не можат да се помират со фактот што за разлика од 2006-та година, денес се вработени 120 560 лица повеќе и истите обезбедуваат егзистенција за себе и за своите семејства. Денес се отвораат нови работни места во јавниот и државниот сектор, во здравството, во образованието, во армијата, но во најголем дел во индустријата, во градежништвото и во секторот услуги и трговија. Денес граѓаните чувствуваат поддршка од државата во нивната борба за градење на подобра иднина за себе и за своите деца“, стои вор еакцијата. Притоа се наведува дека благодарение на посветената работа на Владата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 203 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 153 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е против трајното решавање на статусот на над 3.000 луѓе

Од:
До кого (е-маил):
Порака: