Започна „Звегорска сурва`


2 копии

Утре е централната прослава на „Звегорска сурва", кога се прави „Василичарската свадба". Во неа учествуваат сите жители на селото, но главни актери се зетот, невестата, кумот и сватовите, кои маскирани одат по улиците низ селото и ги посетуваат сите домаќинства на кои им ја честитаат Новата (сурва) година и им делат благослови за добро здравје, ксмет и бериќет Во селото Звегор, кај Делчево денеска и утре се одржува традиционалната манифестација „Звегорска сурва". Настанот кој е под покровителство на Министрството за култура и локалната самоупрва, започна утрово со обичајот „Сурва нова година". Во овој обичај се вклучени деца кои во групи опремени со суроваски ги гонат селските кучиња извикувајќи „Сурваааа... и одат од куќа на куќа, пеејќи василичарски обредни песни. Домаќините ги даруваат гостите - сурваскари со јаболки, ореви, бонбони, гурабии и други дарови. Утре е централната прослава на „Звегорска сурва", кога се прави „Василичарската свадба". Во неа учествуваат сите жители на селото, но главни актери се ...
| | веќе видена | слични

Денеска е ден кога во источниот дел на нашава земја, поточно село Звегор (делчевско) се слави празникот Василица со малку поинаков од Вевчанскиот обичај. Оваа традиција е автентично чување на обичаите под маска стара со векови уште од турско време, a истата се одржува под покровителство пред се на главните организатори кумот и старекот а општина Делчево и градоначалникот пружаат подршка врз основа на барање од кумот и организациониот одбор. Василичарскиот обичај е наречен „Сурва“ и претставува годишно прославување на Стара Нова Година на 14 Јануари. Манифестацијата се одржува два дена. Првиот ден започна вчера утрото со обичајот „Сурва нова година“ во кој се вклучени деца кои во групи опремени со суроваски ги гонат селските кучиња извикувајќи „Сурваааа… и одат од куќа на куќа, пеејќи василичарски обредни песни. Домаќините ги даруваат гостите – сурваскари со јаболки, ореви, бонбони, гурабии и други дарови. Потоа доцна во ноќта, постарите ја започнуваат својата подготовка. Тие се собираат на однапред ...
| | веќе видена | слични

Повторно оживеа со векови старата традиција во Мокриево. Страчинарите од рано утринава облечени во страшни алишта со рогови на глава, стаповите во рака и ѕвонците на појас ги бркаа лошите духови од селото. Од минатото овој обичај имал хумана мисија. Страчинарите оделе од врата до врата во двете маала во селото собирале суџуци, пчекнкарно брашно, грав и други продукти, потоа заедно ги готвеле. „После тоа има заедничка дружба за сите учесници. Се прави качамак со суџуци“, вели Живко Спасов организаци ски одбор Со Страчинарските игри е поврзано и верувањето дека ракијата истурена во ѕвонците им помага на децата кои пелтечат. Затоа секоја година голем е бројот на оние кои веруваат дека тоа е лекот за говорна мана. Постарите жители на Мокриево се задоволни што традицијата живее и денес, гостите пак задоволни од целиот карневал. Меќу карневалските групи, освен од Македонија има и гости од Петрич, соседна Бугарија. Страчинарските игри секоја година се одржуваат на 14-ти јануари Василица и со нив почнува новата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Добив еден вид гаранција дека методологијата ја прават и ќе биде брзо готова и најави дека крајниот рок, според него, треба да биде максимум март за да биде ...
сите 1090 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена

Деветнаесетгодишна девојка од селото Отља, Липково со автомобилот удрила во 23-годишен пешак од селото Лојане.Несреќата се случила на регионалниот пат Липково ...
сите 277 | | | веќе видена

Германија ќе продолжи да дава свој придонес за продолжување на европскиот пат на Северна Македонија, порача денеска шефот на германската дипломатија Хајко Мас ...
сите 1090 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Започна „Звегорска сурва`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: