Германија предупредува: Напуштете го Ирак!

Германија ги повика своите граѓани веднаш да ги напуштат деловите на Ирак во кои ситуацијата е нестабилна, вклучувајќи го и главниот град Багдад кон кого во офанзива тргнуваат исламистите. Германските државјани се советуваат пред се да ги напуштат ирачките провинции Анбар, Ниневах и Салах ал-Дин, а загриженост се изразува и за ситуацијата во провинциите Дијала и Киркук, соопшти германското Министерство за надворешни работи. Министерот Франк Валтер Штајнмаер оцени дека случувањата во Ирак претставуваат драматично влошување на ситуацијата. „Ситуацијата е алармантна, бидејќи борбите се закануваат да го втурнат не само Ирак, туку и целиот регион исфрлен од рамнотежа заради случувањата во Сирија, во понатамошен хаос и насилство“, рече тој. Германското министерство проценува дека во моментот во Ирак има неколку илјади Германци и дека многу постојано живеат во северните делови на земјата, кои се под контрола на Курдите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Турција упати предупредување до своите граѓани во Ирак веднаш да ги напуштат сите делови од државата со исклуок на автономниот регион Ирачки Курдистан во северниот дел од државата. – Кризата со безбедноста во Ирак продолжува да се продлабочува и достигна критично ниво кога цивили стануваат цел на напади, се вели во соопштение на МНР на Турција. Тие наведуваат дека ирачки шиитски милиции се распоредени во Багдад за да го заштитат градот од напади на сунитските исламистички бунтовници кои презедоа контрола врз голем дел од северен Ирак минатата недела. Министерството тврди дека во шиитските региони на Ирак се упатуваат „неточни обвиненија“ против Турција. – Турците се оквалификуваат како сунити во јужните делови од Ирак. Постојат наводи дека ако си сунит, значи ги поддржуваш бунтовниците, потенцира Министерството.
| | веќе видена | слични
2 копии

Турција денеска го евакуира Генералниот конзулат во Басра, јужен Ирак, поради безбедносни мерки откако џихадистите го нападнаа Турскиот конзулт во Мосул, северен Ирак, изјави шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу.- Во контекст на ситуацијата во Ирак и поради зголемување на безбедносните ризици во реонот на Басра, нашиот Генерален конзулт денеска е евакуиран, напиша Давутоглу на Твитер.Осумнаесет членови на персоналот на Конзулатот, меѓу кои и генералниот конзул, ќе се вратат во Турција преку Кувајт.Се уште нема планови за евакуација на Амбасадата на Турција од Багдад.
| | веќе видена | слични

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу изјави денеска дека властите го евакуирале Генералниот конзулат во Басра, кој се наоѓа во јужен Ирак. Давутоглу на Твитер напиша дека одлуката била донесена поради безбедносните ризици во реонот на Басра и новонастанатата ситуација во Ирак. Џихадистите претходно го нападнаа Турскиот конзулт во Мосул, северен Ирак. Осумнаесет членови на персоналот на Конзулатот, меѓу кои и генералниот конзул, ќе се вратат во Турција преку Кувајт.
| | веќе видена | слични
2 копии

Турското министерство за надворешни работи им препорача на турските граѓани итно да ја напуштат ирачката провинција Басра. Во соопштението на министерството, објавено доцна синоќа, се наведува дека поради континуираното и сè позасилено насилство во Ирак, Турција одлучила да направи повторна оцена на ситуацијата во Басра, која не беше вклучена во претходниот список со ирачки провинции што се сметаат за опасни. Министерството минатата недела им препорача на турски граѓани за што е можно пократко време да ги напуштат провинциите Ниневија, Киркук, Салах ал Дин, Дијала, Анбар и Багдад. Турскиот заменик-министер за надворешни работи во меѓувреме изјави дека Турција испраќа хуманитарна помош за ирачките градови кои се погодени од насилството. Кору, кој говореше синоќа на прес-конференција во Анкара, додаде дека Турција достави хуманитарна помош најмногу за ирачките региони населени со Туркмени. Турската Дирекција за управување со несреќи и вонредни ситуации почна да испраќа шатори и храна за Ирак, изјави вчера и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Германија упати апел до своите граѓани веднаш да ги напуштат нестабилните региони во Ирак, вклучително и главниот град Багдад. Берлин предупредува дека пред се треба да се напуштат ирачките провинции Анбар, Ниневија и Салах ал Дин, како и Багдад. Германските власти изразија загриженост и поради ситуацијата во провинциите Дијала и Киркук. Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер истакна дека настаните во Ирак претсатвуваат драматчно влошување на ситуацијата. „Ситуацијата е алармантна бидејќи борбите се закана не само за Ирак, туку и за целиот регион, кој е дисбалансиран од војната во Сирија“, посочи Штајнмајер.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски денеска во Јавното обвинителство и ја предаде аудио снимката на обвинителката Вилма Русковска која минатата недела ...
сите 207 | | | веќе видена

Во Владата се размислува во повеќе насоки, а деталите ќе се објават кога ќе биде извесно решението односно кога ќе има одржливо решение, изјави премиерот ...
сите 169 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска се спротивстави на барањето на Сашо Дукоски Бојан Јовановски да излезе од притвор.Полицијата не го најде Јовановски во библиотека ...
сите 300 | | | веќе видена

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод, велат од ВМРО - ДПМНЕ и уште откриваат дека тие се среќавале со Катица Јанева и Зоран Милески – Кичеец, што го ...
сите 186 | | | веќе видена

Од белиот дворец, во нивни познат стил ВМРО-ДПМНЕ секојдневно штанцаат невистини и лаги. Дека очајот во ВМРО-ДПМНЕ кулминира потврдуваат  неоснованите напади ...
сите 131 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 132 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германија предупредува: Напуштете го Ирак!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: