Силно невреме во Скопје

Краткотрајно, но силно невреме попладнево го зафати Скопје. Како што јавува тв „Телма“, силниот ветер урнал некокку дрвја во центарот на градот кои го блокирале сообраќајот, а оштетени се и возила, фасади и покриви на згради и куќи во централното подрачје. Управата за хидрометеоролошки работи информираше дека краткотрајниот ветар достигнал брзина до 70 километри на час, а од силни врнежи на дожд и град со јак ветер биле погодени и други градови во македонија. Само среќа спаси дел од семејството Дамјановски во центарот на Скопје, да не настрада, откако под удар на силниот ветар врз покривот од куќата паднало дрво. Една соба од куќата на приземјето е целосно разурната. Урнати се неколку ѕидови и тавани од куќата која се наоќа во непосредна близина на средното училиште Паде Јовчевски Корчагин, пренесува „Телма“. извор:„Телма“
| | веќе видена | слични

Силното невреме што вчера зафати некои делови од Скопје остави хаос зад себе. Во Топанско поле поројниот дожд предизвика поплава по улиците, водата достигнала висина и над половина метар по улиците. Погледнете ги фотографиите кои следуваат!
| | веќе видена | слични

Главниот град вчера беше зафатен од силно невреме кое оштети фасади, поплави многу места, а беа паднати дрва и скинати далеководи. Од Управата за хидрометролошки работи велат дека регистрирани се повеќе локации на паднати дрва и оштетени возила. Ветерот дувал со брзина од 70 километри на час. Силното невреме што попладнево зафатени некои делови од Скопје остави хаос зад себе. Во Топанско поле поројниот дожд предизвика поплава по улиците, водата достигнала висина и над половина метар по улиците, а неколку возила кои сакаа да минат низ големата вода се оштетени. Невремето потопи автомобил. Освен во Скопје, невреме е регистрирано и во повеќе други градови низа земјава.
| | веќе видена | слични

По долгиот пеколен период на територијата на Македонија, попладнево конечно пристигна долго очекуваното разладување, меѓутоа истото зад себе остави голема штета. Територијата на главниот град на Македонија во текот на попладневните часови беше зафатена од големо невреме кое што зад себе остави голема штета, односно бројни срушени дрвја, уништена фасада на зграда во Скопје и поплави. Невреме проследено со силен ветер од променлив правец и обилни врнежи од дожд, кои повремено преминуваа во град, попладнево околу 15 часот и 30 минути ги зафати Скопје и околината. Според УХМР, на одредени места ветерот достигнал брзина и до 70 километри на час, а поголеми врнежи се регистрирани во Скопскиот и во Светиниколскиот регион. Од УХМР велат дека навреме било интервенирано со градобијни ракети кои спречиле поголем дел од врнежите да преминат во град. Така, македонските медиуми вечерва објавија неколку фотографии и видео содржини направени во Скопје, а на кои што може да се види како изгледало невремето и што тоа оставило ...
| | веќе видена | слични

Останато

Таткото на Шериф Шекат, кој изврши напад во близина на Божиќниот саем во Стразбур во вторникот, вели дека неговиот син ги поддржувал ставовите на ...
сите 293 | | | веќе видена

Лекарите и медицинскиот персонал го прекинуваат протестот на скопските клиники поради најавеното поскaпување на паркингот затоа што премиерот Зоран Заев им ...
сите 164 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 208 | | | веќе видена

Со презентација на дополнителни докази од вештачењето на мобилните телефони на обвинетите Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски… во Кривичниот суд почна рочиштето ...
сите 247 | | | веќе видена

Законот за амнестија ниту утре нема да биде пред пратениците. Предлог-текстот е подготвен, но треба да го разгледаат и усвојат партиските органи и правните ...
сите 157 | | | веќе видена

Во посета на повредените македонски граѓани во болницата во Лесковац, вечерва пристигна генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски.Три лица загинаа, маж ...
сите 219 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силно невреме во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: