Бамир Топи свечено дочекан во Тетово

Претседателот на Албанија, Бамир Топи, на вториот ден од официјалната посета на Македонија во Тетово беше дочекан на градските улици со специјално подготвена церемонија, налик на оние кога градовите ги посетувал југословенскиот лидер Јосип Броз Тито. Пред општина Тетово го пречекаа ученциите, граѓани и политичари кои упорно чекаа и покрај силниот дожд. Со тетовскиот градоначалник разговараа за искористувањето на фондоците од ЕУ, членството во НАТО и децентрализацијата. - Албанската заедница во Македонија придонесува кон стабилноста и интегритетот на оваа пријателска земја на Албанија. Благодарение на соработката на двете земји имаме слобода на движење на луѓето. Оние што ги едуцираат младите нека ги воспитуваат во духот на слогата и мирот бидејќи овој регион никогаш повеќе нема да се врати во војна - изјави Бамир Топи. На Државниот универзитет во Тетово, Топи ја доби титулата почесен доктор на науки, а потоа ги посетуваше знаменитостите како Шарената џамија и Арабати баба Теќе. Во Дебар општинските власти го ...
| | веќе видена | слични

По оваа информација министерството вчера испрати инспектори во училиштата. Децата кои го чекаа албанскиот претседател Бамир Топи низ тетовските улици се изманипулирани и несреќно вметнати во политиката, реагираат од Детската амбасада „Меѓаши“. Општината, пак, поради оваа посета прогласи неработен ден во училиштата во Тетово, а од Министерството за образование тврдат дека за такво нешто немаат чуено. - Собранието на Македонија ја има усвоено Декларацијата за заштита на правата на детето од политичка манипулација и злоупотреба донесена во 1991 година. Дали Министерството за образование постапило по овие стандарди и дозволило учениците да ги напуштат училиштата или, пак, ова е одлука на директорите на училиштата треба да се провери. Доколку се утврди дека децата биле организирани од наставниците и директорите за организиран пречек на кој било политичар или лидер на политичка партија станува збор за политичка злоупотреба на деца - изјави Драги Змијанац од „Меѓаши“. По оваа информација министерството ...
| | веќе видена | слични

За Општината Тетово и за дел од училиштата во оваа Општина денешниот ден ќе биде работен, бидејќи во четвртокот организирано го пречекаа претседателот на Албанија, Бамир Топи. Саботата и покрај тоа требаше да биде работен ден за сите кои учествуваа во акцијата "Ден на дрвото засади ја својата иднина" За голем дел основните и средните училишта во Тетово четвртокот беше неработен ден. Учениците од албанските паралелки организирано беа носени на дочекот што беше организиран пред Општината по повод посетата на албанскиот претседател Бамир Топи. За општинарите и директорите на дел од училиштата можеби поважна беше посетата на албанскиот државник отколку одржувањето на наставата. Велат ќе работеле денеска иако тоа и онака мора да го сторат, бидејќи за државните институции денеска е работен ден. Ќе се одработува слободниот ден за акцијата "Ден на дрвотото, засади ја својата иднина".- Ние од Општината бевме дел од луѓето кои го пречекаа претседателот на Албанија. Немавме доставено одлука со која и за училиштата беше ...
| | веќе видена | слични

Тетовци цел час го чекаа албанскиот претседател стоејќи на силен дожд, мавтаа со албански знамиња и го извикуваа неговото име - си отидоа задоволни Неколку илјади граѓани на Тетово, од ученици до пензионери, вчера покиснаа до гола кожа, но се израдуваа бидејќи го пречекаа албанскиот претседател Бамир Топи, кој допатува во нивниот град. Топи се сретна со градоначалникот Сади Беџети, а потоа ја прими и титулата почесен доктор на Државниот универзитет во Тетово. Иако со двете раце ги отпоздравуваше насобраните тетовци преку прозорецот на блиндираниот “мерцедес“сепак по официјалните посети не кажа ништо за пречекот што тие му го приредија. Уште пред десет часот луѓето почна да се собираат покрај главните улици во градот, по кои беше најавено дека ќе помине претседателот. Учениците, кои беа ослободени од настава, стоеја во првите редови, веднаш до раскрсницата кај универзитетот. Опремени со знаменца на Албанија, портрети на Топи и со други реквизити, тие по налог на своите наставници ги собираа отпадоците од ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот претседател Бамир Топи вчера во Тетово беше пречекан само со албански знамиња. Пред Општината прв со Бамир Топи се поздрави лидерот на ДПА, Мендух Тачи. И покрај дождот, забележително беше присуството на голем број граѓани и ученици, но тие в раце имаа само знамиња на Албанија, а не и на Македонија. На пригодна свеченост, вчера на Државниот универзитет во Тетово претседателот на Албанија, Бамир Топи, е прогласен за почесен доктор на науки. (Г.Е.)
| | веќе видена | слични

Останато

На Јутјуб синоќа беа објавени делови од нови аудио снимки, за кои дел од медиумите тврдат дека на нив се слуша гласот на бизнисменот Орце Камчев. Тој е обвинет ...
сите 669 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 586 | | | веќе видена

Сузбиена е криминална група а од слобода се лишени 12 лица . соопштија од министерството за надворешни работи. Како што информираат акцијата била насочена кон ...
сите 160 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 77 | | | веќе видена

Додека енергијата на Месечината во Овен се движи директно, се движиме во квадратот на Сонцето и Нептун, што ни дава сосема поинаква насока. Затоа и ...
сите 117 | | | веќе видена

 Додава дека Министерството за правда ќе подготви измени на Законот согласно препораките на Комисијата и истите ќе бидат испратени до Собранието. Премиерот ...
сите 94 | | | веќе видена

Во понеделникот вечерта во Париз, каде беше „испорачана“ Златната топка во 2019 година за Лео Меси, го сруши секој рекорд на публиката на социјалните медиуми. ...
сите 197 | | | веќе видена

„СДСМ и министерот за внатрешни Спасовски се вплеткаа во сопствената мрежа и лицемерие.Вчера министерот за внатрешни Оливер Спасовски изјави дека влегол во ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бамир Топи свечено дочекан во Тетово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: