Отпочна со градба фонтана за Тоше

Со пригодна манифестација со присуство на градоначалникот на Општина Аеродром Ивица Коневски, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска заедно со претставник на семејството на Тоше, викедов беше поставен камен-темелникот на меморијална фонтана со ликот на Тоше Проески во скопската населба Ново Лисиче. Како што најавија од Општина Аеродром градежните активности околу фонтаната би биле готови околу средината на летото од фирмата изведувач која ги доби тендерските услови поставени од Општината. Според проектот, фонтаната ќе биде изградена на три нивоа со внатрешен застаклен постамент со ликот на Тоше. Одделението за односи со јавноста на Општина Аеродром информира дека фонтаната ќе биде кружна со дијаметар од седум метри и со висина на базенот од 1,2 метри, а централниот дел ќе има квадратен облик со висина од 1,45 метри. Фонтаната и околниот дел, кој ќе биде хортикултурно уреден со клупи, канти за отпадоци и зеленило, ќе бидат осветлени со канделабри и неонски светилки. Средствата потребни за ...
| | веќе видена | слични

Фонтаната, е првиот објект што ќе се гради во тематскиот парк посветен на оваа прерано почината музичка ѕвезда Фонтаната, посветена на македонската легенда Тоше Проески, почна да се гради на Детската улица во населбата Ново Лисиче. Фонтаната е само дел од паркот, кој општината Аеродром планира да го уреди на оваа локација во чест на Проески. Меморијалната фонтана во централниот дел на истоимената улица ќе се гради на три нивоа со внатрешен застаклен постамент во кој ќе стои ликот на Тоше. - Очекувам овој парк, посветен на Тоше, да стане култно место на кое ќе се собираат и ќе другаруваат младите од целата општина, но и обожавателите на нашата ѕвезда од целиот град - рече Ивица Коневски, градоначалник на Аеродром. На вчерашната пригодна свеченост во општината Аеродром присуствуваа и членови на семејството Проески. Зетот на Тоше, Славен Ристески, пак, смета дека со оваа фонтана, а подоцна и со целиот парк на вистински начин ќе се сеќаваме на Тоше. - Драго ми е што општината Аеродром се зафати со овој ...
| | веќе видена | слични

На детската улица во населбата Ново Лисиче вчера почна изградбата на фонтана со ликот на Тоше Проески. Таа ќе биде сместена во централниот дел на улицата, која, исто така, го носи името на пејачот и ќе има три нивоа, со внатрешен застаклен постамент со неговиот лик. Почетокот на изградбата го означија градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, како и претставникот на семејството на Тоше, Славен Ристески.
| | веќе видена | слични

Во присуство на министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска, градоначалникот на Општина Аеродром Ивица Коневски и делегација на семејството Проески, денес на пешачката улица во Ново Лисиче која е именувана по Тоше Проески започна изградбата на меморијална фонтана во негова чест. Фонтаната ќе биде кружна, на три нивоа, со дијаметар од 7 метри и со височина на базенот од 1,2 метри. Централниот дел ќе има квадратен облик со височина од 1,45 метри и таму ќе биде поставен внатрешен застаклен постамент со ликот на Тоше. Проектот го изработи „Мегарон Инженеринг“, а градежните работи ќе ги изведува „Промонтинг“. Околниот простор ќе биде хортикултурно уреден и ќе биде поставена прикладна урбана опрема.
| | веќе видена | слични

Со положување камен-темелник на Детската улица во Ново Лисиче, вчера почна изградбата на модерна меморијална фонтана со ликот на Тоше Проески. Проектот во централниот дел на улицата предвидува три нивоа со внатрешен застаклен постамент со ликот на Тоше. Фонтаната ќе биде кружна со дијаметар од 7 метри и со височина на базенот од 1,2 метри. Централниот дел ќе има квадратен облик и височина од 1,45 метри. Просторот околу фонтаната ќе биде хортикултурно уреден, ќе се постават клупи, канти за отпадоци и ќе се осветли со канделабри и неонски светилки. „Очекувам ова да стане култно место на кое ќе се собираат и ќе другаруваат младите од целата општина, како и обожавателите на Тоше од целиот град“, изјави градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, на вчерашното поставување на камен-темелникот. (Сн.К.)
| | веќе видена | слични

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 663 | | | веќе видена

Северна Кореја може да се исправи пред тешки воени последици доколку преземе воени дејствија, изјави американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, цитиран од ...
сите 249 | | | веќе видена

Со разрешувањето на Марко Зврлевски, пропадна последниот обид на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) да го заштити криминалот во редовите на ...
сите 183 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 247 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отпочна со градба фонтана за Тоше

Од:
До кого (е-маил):
Порака: