Милчин: Аџиев е слуга на власта и потписник на смрдливите лаги

Првиот човек на институтот "Отворено општество Македонија" го нарече првиот лустратор тумор на нашето секојдневие и повторно го обвини дека крие документ од кој се гледа дека не бил соработник. Ќе се жали пред Управниот суд и ќе поднесе кривична пријава против претседателот на Комисијата за лустрација Владимир Милчин, прв човек на фондацијата институт "Отворено општество Македонија", режисер и професор на ФДУ, ќе поднесе кривична пријава против претседателот на Комисијата за лустрација Томе Аџиев, поради решението со кое беше прогласен за информатор на тајните служби во минатиот систем. Тој за решението ќе поднесе и тужба пред Управниот суд. Милчин вчера на прес-конференција го обвини Аџиев дека крие документ од кој се гледа дека не бил соработник и дека друго лице им ги давало информациите на службите. Го обвини првиот лустратор дека работи по налог на власта и потенцира дека во ниту еден момент не бил кодош. - Претседателот на Комисијата за верификација на фактите, Томе Аџиев, е тумор на нашето ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Комисијата за верификација на фактите Томе Аџиев е кодош, а лустрацијата се спроведува само за да ги замолчат оние што гласно спорат со нив. Затоа ќе поднесам кривична пријава против Аџиев во која, меѓу другото, ќе пишува дека неговите тврдења немаат поткрепа во решението и во документите што се приложени, а во нив нема ништо што се однесува на идеологија и на политика, објави вчера на прес-конференција режисерот Владимир Милчин по повторната одлука на комисијата дека тој бил соработник на тајните служби. - Аџиев крие документи од јавноста во кои пишува дека УБК потврдува дека јас никогаш не сум бил соработник на службите. Тој го крие и прашалникот за ревизија на моето наводно досие како соработник од 1983 година. Уште еден документ што го крие од јавноста е оној во кој УБК пишува дека сум бил опасен по општествениот систем и дека сум бил неолиберал. Документите се презентирани и на седница на комисијата, а не се објавени на веб-страницата на комисијата - вели Милчин. Тој тврди дека никогаш ...
| | веќе видена | слични

Владимир Милчин, кој со решение на Комисијата за верификација на факти беше прогласен за соработник на тајните служби, ќе поднесе тужба до Управниот суд против Комисијата и кривична пријава против нејзиниот претседател Томе Аџиев. Милчин тврди дека Аџиев затајувал документи каде имало докази дека не е соработник. Милчин против Аџиев. Режисерот и директорот на Фондацијата отворено општество на Сорос, решението за негова лустрација го нарече куп смрдливи лаги кои имаат за цел да го дискредитираат и уништат затоа што се замерил со актуелната власт. Затоа ќе ја тера постапката пред Управниот суд, а за злоупотреба кривично ќе го гони Томе Аџиев. Претседателот на Комисијата не возврати на навредите на Милчин. Вели дека секој има право на судска постапка. Милчин кој на пресот се појави со маичка со бројот на неговото досие тврди дека Аџиев сокрил документи со кои се докажувало дека тој не е соработник. Аџиев на спротивната страна - Комисијата не крие ништо, а за Милчин имало доволно докази дека ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за верификација на факти на вчерашната седница донесе решение според кое актуелен член на општински совет во изминатите години соработувал со тајните служби, информираше претседателот на Комисијата, Томе Аџиев. Неофицијално станува збор за советник во општина Велес од редовите на некоја од владејачките партии. На крајот на минатата недела, Комисијата за лустрација ги обелодени имињата на две лица, исто така актуелни советници во општина Гази Баба и Боговиње, од владејачките политички партии, кои соработувале со тајните служби. Според најновите законски измени, Комисијата за лустрација во рок од три дена од денот на донесување на решението, јавно на Интернет треба да ги објави имињата на соработниците.
| | веќе видена | слични

Останато

Денеска во Кривичниот суд продолжува судењето за случајот на Специјалното јавно обвинителство „Труст“ во кои обвинети се бизнисменот Сеад Кочан и уште две ...
сите 106 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска до Собранието на Република Македонија треба да ги достави предлозите за реконструкција на Владата. Премиерот Зоран Заев денеска до ...
сите 60 | | | веќе видена

Саудиски патнички авион морал принудно да слета, кога неговите предни тркала не се спуштиле на време, па леталото лизгало по пистата.До инцидентот, во кој биле ...
сите 126 | | | веќе видена

Подгответе здрава варијанта на омилените грицки! 1 голема тиквица 50 гр сусам 100 гр пченкарно брашно или презла малку млеко сол малку лук во прав слатка или ...
сите 86 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека подготовките за негова средба со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун продолжуваат, но таа сепак може ...
сите 175 | | | веќе видена

Уште пет дена ги делата ракометарите на Вардар од нов настап на завршниот турнир и одбрана на трофејот во Лигата на шампионите. Македонскиот првак викендов го ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Милчин: Аџиев е слуга на власта и потписник на смрдливите лаги

Од:
До кого (е-маил):
Порака: