На трудниците им се враќа мајчината книшка

Мајчина книшка треба да поседува секоја бремена жена. Министерството за здравство смета дека ваква книшка е потребна за секоја жена која треба да стане мајка и потсетуваат дека пред десетина година мајчината книшка била задолжителна. Министерот за здравство Никола Тодоров вели дека книшката се воведува за да се подобри здравјето и квалитетот на животот на бремената жена, како и да се намалат здравствените ризици и за мајката и за доенчето. -Книшката е еден вид протокол кој ги предвидува сите чекори што треба да се преземаат во текот на бременоста и ниту еден не треба да биде пропуштен - вели Тодоров и појаснува дека во книшката ќе има здравствени информации за секој стадиум и секоја фаза од бременоста. Министерот укажа дека мајчината книшка, заедно со предвидените редовни прегледи, е една од формите за борба против смртноста на доенчињата која според статистиката во првите месеци е во пораст. -Податокот за смртноста на доенчињата во првиот квартал е загрижувачка - вели Тодоров. Според него, податоците се ...
| | веќе видена | слични

Мајчината книшка која беше задолжителна пред десетина година за секоја бремена жена, повторно ќе се воведува. Министерот Никола Тодорв објасни дека ова се прави со цел да се подобри здравјето и квалитетот на животот на трудницата и новороденчето Со цел да се следи здравјето на жените, секоја трудница ќе треба да поседува мајчина книшка, документ кој задолжително се употребуваше пред десет години, најави вчера министерот за здравство Никола Тодоров. Обновувањето на овој документ го објасни со фактот дека користењето на овие книшки дало резултати. - Целта ни е да се подобрат здравјето и квалитетот на животот на бремената жена, како и да дојде до намалување на здравствените ризици за здравјето на мајката и на доенчето. Kнишката е еден вид протокол кој ги предвидува сите чекори што треба да се преземаат во текот на бременоста и ниту еден не треба да биде пропуштен. Ќе имаме здравствени информации за секој стадиум и секоја фаза од бременоста. Ќе се следи континуирано и може многу полесно да се преземат сите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски утре се враќаат во судница да го застапуваат предметот Монструм. Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески веќе започнал со ...
сите 745 | | | веќе видена

11 години ВМРО-ДПМНЕ не само што ги игнорираше младите и нивните потреби, туку со деструктивните политики го поттикнуваше масовното иселување од државата. ...
сите 222 | | | веќе видена

Катица Јанева наместо во „Шутка“ викендов може да го помине дома со најблиските. Бара да излезе од притвор, а како гаранција дека нема да избега, нуди три ...
сите 150 | | | веќе видена

Врската меѓу двајца припадници на ист хороскопски знак може да биде или совршена, или вистинска катастрофа. Секако дека нема двајца идентични припадници на ...
сите 162 | | | веќе видена

Дали на кревкиот првосуден систем, сериозно подриен од случајот „Рекет“ му е потребен уште еден скандал? Со нарушено психичко здравје разрешената специјална ...
сите 151 | | | веќе видена

НАТО ги загрижено следи случувањата по нападитесо дронови врз нафтената рафинерија на Саудиска Арабија „Арамко“, изјави шефот на алијансата.„Било каков прекин ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На трудниците им се враќа мајчината книшка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: