Хаарец: Хамас даде контрапредлог за договорот за размена на заложници и затвореници


Предлогот предвидува ослободување на израелските заложници во замена за Палестинците од израелските затвори и постепено повлекување на израелската армија од ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган, по средбата во Багдад со ирачкиот премиер Мохамед Шија ал-Судани, рече дека Стратешкиот рамковен договор потпишан ...
| | веќе видена | слични

Израелскиот напад врз Иран беше случај на малтретирање што не предизвика никаква штета-соопшти Иран, со ново предупредување до Тел Авив и сојузниците. „Ако се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Продолжува офанзивата во Појасот Газа, војската постигнува напредок заедно со другите цели на војната, тврди одбраната на Израел. Одобрени се и планови за ...
| | веќе видена | слични

Илјадници луѓе поминаа низ центарот на Мадрид носејќи транспаренти на кои пишуваше „Да живее борбата на палестинскиот народ“, „Ова не е војна, ова е геноцид“, ...
| | веќе видена | слични

Офанзивата продолжува, а војската постигнува напредок заедно со другите цели на војната, тврди одбраната на Израел. Силите се распоредени по целата должина на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Турскиот министер за надворешни работи Хакан Фидан ја повика денеска меѓународната заедница да се спротивстави на американското вето за кандидатурата на ...
| | веќе видена | слични

Тие пари ризикуваат да доведат до илјадници палестински жртви во Појасот Газа и на Западниот Брег, изјави синоќа Набил Абу Рудеина, портпарол на претседателот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Израелското Министерство за надворешни работи соопшти дека на разговор ќе ги повика амбасадорите на земјите во Советот за безбедност на ОН кои гласаа за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Амбасадорите на Франција, Јапонија, Јужна Кореја, Малта, Словачка и Еквадор ќе бидат повикани и ќе им биде испратена силна протестна нота“, објави ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Измина уште еден споен викенд во Македонија. Зад нас ги оставивме трите неработни денови, а за среќа наскоро доаѓа уште еден споен викенд со три дена каде исто ...
сите 356 | | | веќе видена

Норвешкиот министер му ги предаде документите на палестинскиот премиер за признавањето на Палестина. Норвешкиот министер за надворешни работи Еспен Барт Еиде ...
сите 415 | | | веќе видена

Ова обраќање до светската јавности и до лидерите во светот е снимено за време на работната посета на претседателот Зеленски во Харкив, Украина, пред само два ...
сите 171 | | | веќе видена

Од почетокот на инвазијата на Украина можеа да се слушнат критики од Русија против претседателот Владимир Путин. Му се пререкуваше што не можел да го освои ...
сите 47 | | | веќе видена

Вооруженото крило на Хамас, бригадите Ал-Касам, соопштија дека денеска извршиле голем ракетен напад врз Тел Авив, а израелската војска активирале сирени во ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хаарец: Хамас даде контрапредлог за договорот за размена на заложници и затвореници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: