Пресечени два канали за трговија со дрога

Скопје, 11 февруари - Македонската полиција, во рамки на операцијата „Босфор“, во соработка со Царинската управа, изминатото деноноќие пресече два канали за недозволена трговија со дрога, при што приведени се четири лица, а се запленети 22,4 килограми хероин, чија цена на нарко пазарите се движи од 550.000 евра на големо до 3.000.000 евра на мало. Во првиот случај се пронајдени и запленети околу два килограми хероин скриен во акумулатор, дрога наменета за македонскиот пазар, а нарачатели на хероинот биле две лица од Арачиново, против кои е поднесна кривична пријава и одреден им е триесетдневен притвор. Јанкулоска информира дека во операцијата „Босфор 10“ која заеднички се спроведува со турската полиција, во контролиран транспорт, во вториот случај, спречено е криумчарење на 20 килограми и 400 грама хероин, наменет за западноевропскиот пазар. „Дел од дрогата е запленета и задржана во Турција, а другиот дел од дрогата е запленета и задржана во Република Македонија. Транспортот одеше преку Турција, Грција, ...
| | веќе видена | слични

На паркингот спроти скопскиот саем и на граничниот премин Богородица се пронајдени 22,4 килограми хероин, скриени во пакети со маси и столови и во акумулатор. Досега во рамките на акцијата „Босфор“ се запленети над 360 килограми чист хероин вредни околу 15,5 милиони евра Не им помина криењето дрога во акумулатор. Двајца арачиновци уапсени на „Богородица“ Во десеттото продолжение на полициската акција „Босфор“ Македонската полиција и цариниците пресекоа уште два меѓународни канали за шверц на дрога. Во одделни акции во Скопје и на преминот Богородица кај Гевгелија се откриени 22,4 килограми висококвалитетен хероин. Приведени се четири лица, еден скопјанец, двајца арачиновци и еден од Косово. За него постои сомневање дека е организатор на транспортот на дел од запленетата дрога. Против сите се поднесени кривични пријави и им е определен триесетдневен притвор. Десеттото продолжение на меѓународната акција со кодно име „Босфор“ спроведена меѓу МВР, царинската управа и турската и грчката полиција, почна во ...
| | веќе видена | слични

Дваесет и два и пол килограми хероин, вреден над половина милион евра, бил запленет во новото продолжение на меѓународната полициска акција "Босфор", во која покрај МВР и нивните турски колеги овој пат учествуваа и грчките полицајци. Хероинот е запленет во две одделни акции кои беа изведени за само неколку часа. Во првата акција фатени беа двајца наркодилери од скопското село Арачиново кои имаа купено два килограми хероин, додека во втората акција беше пресечен канал за транспорт и запленети над дваесет килограми дрога во висок квалитет. Информацијата за транспортот на дрогата полицајците ја добиле навремено, па имале време да се подготват и во Македонија и во Турција, за да не се случат евентуални пропусти. Осомничените лица биле точно идентификувани, а следена била и нивната комуникација и на тој начин инспекторите ги дознале сите детали за и околу транспортот. Организатор на транспортот бил косовски државјанин, а негова десна рака бил скопјанец со дебело криминално досие. Хероинот пристигнал во Истанбул ...
| | веќе видена | слични

Акцијата „Босфор“ го доби своето 9. и 10. продолжение. Во два одделни случаја, полицијата пресече два меѓународни канала за шверцување дрога од Турција. Приведени се четворица, а запленети се 22,4 килограми хероин, чија малопродажна цена може да достигне и до три милиони евра. Во првиот случај реализиран во петокот се запленети 20,4 килограми хероин, кој од Турција, преку Грција, Македонија и Албанија, требало да стигне до западноевропските земји. Околу 15,30 часот, на паркингот спроти Скопски саем, откако презел пет карго-пакети со маси и столови, кои во земјава пристигнале од Турција во збирна мешана стока, уапсен бил К.М.(47) од Скопје, кој управувал „опел вектра“ со скопски регистарски ознаки. Дрогата е откриена при претрес на пакетите во внатрешниот дел на масите, спакувана во две проѕирни најлонски ќеси. Од МВР соопштија дека К.М. веќе бил во затвор поради трговија со дрога, како и за поседување фалсификувани банкноти. Освен за него, полицијата подготви кривична пријава и за Б.Р. (52) од Сува река, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 203 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 153 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пресечени два канали за трговија со дрога

Од:
До кого (е-маил):
Порака: