Османи: Историчарите да не коментираат политички прашања, политичарите да не коментираат историски прашања


Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска изјави дека никогаш не реагираат и нема да се мешаат за коментари на историската комисија по однос на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Ако се гледа низ призмата на меѓународното право и неговата неприкосновеност, грижата за малцинствата е обврска на Бугарија прифатена уште со Парискиот ...
| | веќе видена | слични

„Македонија досега покажа дека искрено, па дури понекогаш и наивно, пристапува во разговорите со Бугарија, со единствена цел конечно да ги започне пристапните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Освен некои поединечни коментари од носители на јавни функции, изостана вистинска и суштинска реакција од страна на повиканите релевантни македонски чинители, ...
| | веќе видена | слични

„Ако договорот меѓу двете влади бил преку Гоце да не се чепка мечката додека спие, мирно поминале и Гоце и мечката“. Така може да се опише генералната слика на ...
| | веќе видена | слични

„Повеќе бугарски историчари признавале посебна македонска историја меѓу 1878 – 1944 г. Сегашната бугарска позиција е рожба на национал-комунистичката политика ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Турција ќе продолжи да ја јакне својата војска за да стане најмоќна во светот, изјави претседателот на таа земја Реџеп Таип Ердоган. „Успесите во операциите во ...
сите 158 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски за утре на пладне го свика Советот за безбедност, а на дневен ред на седницата ќе биде модифицираниот предлог на француското ...
сите 241 | | | веќе видена

Претседателот Пендаровски во рамки на Самитот на НАТО во Мадрид, учествуваше и се обрати на втората сесија на состанокот на Северноатлантскиот Совет на ниво на ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи: Историчарите да не коментираат политички прашања, политичарите да не коментираат историски прашања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: