За четирите македонски книжевни моќници (2 )

3 копии

Во галеријата на Факултетот за ликовни уметности при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ задутре (5 ноември), ќе се отвори изложба на илустрации за јубилејната ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Дали во тихата и строга реч на Блаже Конески не треба да ја препознаваме авангардната поетика на нулта точката која е светотворна и културотворна со верба кон ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На покана на Културно-информативниот центар на Република Македонија во Загреб, директорката на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура ...
| | веќе видена | слични
4 копии
3 копии

Книгата „Конески како тестамент“, издавачката куќа „Матица македонска“ ја објавува во годината кога се навршуваат 100 години од раѓањето на Блаже Конески и 75 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) е децидно против барањето на Стопанската комора за тестирање на невакцинираните работници на свој трошок. – Законот ...
сите 467 | | | веќе видена

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, утрово разговараше со д-р Иван Поромански, директор на болницата Пирогов во Софија, каде се хоспитализирани седумте ...
сите 882 | | | веќе видена

Од компанијата „Беса Транс“ преку соопштение до јавноста, изразија сочувство до роднините на загинатите во сообраќајната несреќа што се случи вчера, рано ...
сите 235 | | | веќе видена

Како што информираат од Општината, едногласна била одлуката средствата предвидени за украсување на територијата на Чаир за новогодишните празници да бидат ...
сите 109 | | | веќе видена

Петок ќе биде решавачки ден за оставката на премиерот Зоран Заев од лидерската функција во СДСМ, а Алтернатива ќе одлучува дали ќе се приклучи на владејачкото ...
сите 403 | | | веќе видена

Тетовската полиција бара 41 годишник кој ноќеска побегнал при запирање на неговото возило на автопат, а при тоа според информациите на СВР Тетово се обидел и ...
сите 272 | | | веќе видена

– Ако Скопје добие перспектива за придвижување кон ЕУ, тоа ќе им помогне на проевропските кругови за преземање антипопулистички решенија. Но, доколку нема ...
сите 332 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед влезе со високи амбиции во оваа сезона, но по лошите резултати раководството одлучи да се раздели со тренерот и воедно легенда на клубот Оле ...
сите 223 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За четирите македонски книжевни моќници (2 )

Од:
До кого (е-маил):
Порака: