НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во Мариово е роден писателот Стале Попов, кој бил прогонет од Македонија во окупацијата од Бугарија

На 25 мај 1902 година, во мариовското село Мелница, е роден Стале Попов, еден од најплодните македонски писатели кој за време на бугарската окупација на ...
| | веќе видена | слични

Третото издание на фестивалот за илустрација и книжевност за деца „Литера“ ќе започне од 3 јуни, со отворањето на изложбата на илустрации за деца од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Големиот хрватски илустратор Свјетлан Јунаковиќ ќе учествува на 3.Фестивал за литература и илустрација за деца „Литера 2021“. Легендата на некогашната ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По кратко боледување, на 63-годишна возраст, почина Димитар Николов-Таки, поранешен директор на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ – ...
| | веќе видена | слични

Останато

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди во МВР ги изврши потребните проверки по наводите изнесени од политичката ...
сите 250 | | | веќе видена

Се гледа крајот на изборната кампања. Острата реторика на партиите продолжи и по првиот изборен круг, а не изостануваат ниту пак ветувањата за подобар живот. ...
сите 309 | | | веќе видена

Андреја Стојковски, ПРЕСПА Институт во Студио 10 рече дека оставката на Ѓорѓиев од мешовитата комисија ќе влијае на ситуацијата и сомнежот ќе остане дали и во ...
сите 199 | | | веќе видена

„Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен Суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната бригада, на нашите херои, се ...
сите 75 | | | веќе видена

за влез во секаков вид на угостителски објекти, како и организирани настани од секаков вид, неопходно ќе биде по 15 ноември да се поседува сертификат за ...
сите 72 | | | веќе видена

Kандидатот за градоначалник на општина Охрид од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата Кирил Пецаков гарантира проекти за населбите Воска, Далјан, 15 Корпус и Железничка.– ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во Мариово е роден писателот Стале Попов, кој бил прогонет од Македонија во окупацијата од Бугарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: