Запленет хероин вреден 3,5 милиони евра

Пресечен е меѓународен канал за трговија со дрога. Во заедничка акција на турската и македонската полиција запленет е хероин вреден 3,5 милиони евра, а уапсен е 41 годишниот Зоран Слезенковски во чиј камион се превезувала дрогата. Според првичните вештачења се работи за чист, висококвалитетен хероин, наменет за земјите на западна Европа. „Вчера беше запрено едно товарно возило со скопски регистарски ознаки, во близина на турско-грчката граница, на оддалеченост од околу 30-тина километри од границата“, изјави Иво Котевски, портпарол на МВР. „Инаку возилото беше управувано од македонски државјанин, 41-годишен, кој патувал со македонска и бугарска патна исправа“, објаснува Котевски. „При извршената контрола врз возилото, во специјално направен бункер беа откриени 260 пакувања со приближна тежина од по половина килограм, со хероин“, додаде Котевски.
| | веќе видена | слични

Останато

Моншалан рече дека не е дојдена да стави вето на одлуката на министрите ,туку дека е потребно да се реформира процесот на почеток на преговори за идните земји ...
сите 839 | | | веќе видена

Шансите за пласман на ЕП 2020 низ квалификациите се теоретски, но Македонија има обезбедено место во полуфиналето на Лигата на нациите, лига Д, од каде што ...
сите 339 | | | веќе видена

Поранешниот заменик генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и еден од предводниците на внатрепартиската иницијатива за реформи, Петар Богојески, вели дека актуелниот ...
сите 218 | | | веќе видена

Заменик министерот за здравство се повлече од функцијата. Оставката на Асим Муса доаѓа откако албански новинари објавија видео во кое тврдат дека заменикот ...
сите 113 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска оцени дека објавениот аудио разговор на социјалната мрежа „Фејсбук“ на министерката за одбрана Радмила Шекеринска со поранешниот ...
сите 56 | | | веќе видена

Елиф Елмас полека прераснува во лидер на македонската фудбалска репрезентација заедно со неуништливиот Горан Пандев, а добрите настапи кои ги имаше во ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Запленет хероин вреден 3,5 милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: