Александар Кан

Неверојатен спој на историјата и географијата со ефекти на религиозно „просветлување“ се случи во средата во Хераклеја. Во градот што во 4 век пред наша ера го подигна Филип, таткото на Александар Велики, преспанско-пелагонсискиот владика Петар го виде Александар „во живо“, олицетворен во Казенфар Али Кан, принцот на Хунзите, кој деновиве е во посета на Македонија, земја од каде што Хунзите сметаат дека потекнуваат.

Звучи прилично нејасно - и нејасно е, но ако му се верува на владиката Петар, конечно го добивме и „крунскиот“ сведок за историско географскиот линк меѓу денешните Македонци, оние на Александар Велики, и оние „изгубени“ чеда на великиот војсководец населени под планинскиот масив Каракорум. Значи, Али Кан, врховен верски водач на народот кој го негува митот дека потекнува од Македонија, бил толку ист со прапредокот од пред 2.300 години што директно може да се прогласи за „алката што недостига“ во докажувањето со соседите, особено Грците, дека и ние право на името Македонија имаме. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, на втората јавна трибина пред претставници на академската ...
сите 170 | | | веќе видена

На претстојните локални избори што ке се одржат на 15 октомври во Куманово за прв човек на градот ќе се тркаат петмина кандидати додека пак за 33–те советнички ...
сите 381 | | | веќе видена

Весела Честоева од ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ дека го преполнил Министерството за култура со граѓански активисти, дека запира културни проекти и создава хаос во ...
сите 112 | | | веќе видена

Британската полиција соопшти дека денеска уапсила уште двајца мажи во Велс кои се поврзани со минатонеделниот напад во лондонското метро. Британската полиција ...
сите 197 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на маргините од Генералната дебата на 72-та сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк имал одвоени ...
сите 147 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Александар Кан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: