Македонија - До 4.000 евра казна за „криво“ лепење плакати

Од 10.000 до 25.000 денари за граѓани и од 150.000 до 250.000 денари за претпријатија е казната за лепење плакати на место што не е за таа намена. Надлежните од Град Скопје велат дека постери и рекламен материјал може да се постават само на точно определени паноа и билборди, а дозвола треба да се побара од фирмите што стопанисуваат со нив. - Градот има предвидено 50 локации наменети за бесплатно рекламирање за време на изборната кампања. Доколку граѓаните или партиските активисти залепат плакати на јавна површина на комунални објекти, фонтани, канделабри, клупи, градската комунална инспекција поднесува прекршочна пријава против сторителите. Лепењето плакати на ѕидовите од станбените згради или на деловни простории треба да го санкционираат Куќните совети или сопствениците на просторот - велат надлежните од Градот. Од ЈП „Комунална хигиена“ велат дека постојано ги чистат скопските улици од одлепените плакати. - Не сме виновни што граѓаните не го почитуваат комуналниот ред. Многумина ѓубрето го фрлаат на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 160 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Арс Ламина ве поканува на промоција на новата едиција „Лесно читливи лектири“, што ќе се одржи на 21 мај 2019 (вторник) во локалот „Амбрела“ (Umbrella Lounge ...
сите 59 | | | веќе видена

Според документот се дозна каде се родило кралското бебе. Арчи харисон Маунтбатен Виндзор е роден во приватната болница Портланд во Вестминстер. За потребите ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - До 4.000 евра казна за „криво“ лепење плакати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: