Македонија - До 4.000 евра казна за „криво“ лепење плакати

Од 10.000 до 25.000 денари за граѓани и од 150.000 до 250.000 денари за претпријатија е казната за лепење плакати на место што не е за таа намена. Надлежните од Град Скопје велат дека постери и рекламен материјал може да се постават само на точно определени паноа и билборди, а дозвола треба да се побара од фирмите што стопанисуваат со нив. - Градот има предвидено 50 локации наменети за бесплатно рекламирање за време на изборната кампања. Доколку граѓаните или партиските активисти залепат плакати на јавна површина на комунални објекти, фонтани, канделабри, клупи, градската комунална инспекција поднесува прекршочна пријава против сторителите. Лепењето плакати на ѕидовите од станбените згради или на деловни простории треба да го санкционираат Куќните совети или сопствениците на просторот - велат надлежните од Градот. Од ЈП „Комунална хигиена“ велат дека постојано ги чистат скопските улици од одлепените плакати. - Не сме виновни што граѓаните не го почитуваат комуналниот ред. Многумина ѓубрето го фрлаат на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како сведок во процесот „Рекет“ кој се води против екс шефицата на СЈО Катица Јанева и Бојан Јовановски денеска во суд треба да дојде сопругата на бизнисменот ...
сите 201 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 114 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 390 | | | веќе видена

Од кога тоа Ново Нордиск произведува сомнителен инсулин и од кога тоа Данска е всушност Турција?Документите тоа го говорат, а Министерството за здравство и ...
сите 101 | | | веќе видена

Не сум среќен кога Мицкоски зборува на прес конференција за Законот за јазици, изјави вицепремиерот Бујар Османи во вчерашното издание на дебатниот магазин ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - До 4.000 евра казна за „криво“ лепење плакати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: