Пари - Јагодите во Кочани растат и во саксија

Игор Манасиевски

Невообичаено големи јагоди во саксии од стиропор, наредни вертикално, одгледува инженер агроном Дивна Иванова во Кочани. Тие зреат многу порано од другите јагодите и се подготвени за продажба уште на крајот од март, поради што обезбедуваат солидна заработувачка. - За ваков начин на вертикално одгледување на јагоди видов на интернет. Одгледувач најблиску најдов во Србија. Човекот по телефон ми кажа се што ми треба, од каде да набавам квадратни саксии што се редат една врз друга и формираат столб. Зедов кредит од 25.000 евра, ги увезов, купив садници од нашиот Институт за овоштарство. Сега кај мене имаат дојдено стотици заинтересирани земјоделци и на сите им го пренесувам моето искуство од предностите на ваквото одгледување јагоди - вели Иванова. Таа вели дека има најави од една кумановска фабрика набргу да почне со производство на вакви саксии, што уште повеќе ќе создаде услови за ширење на бизнисот. - Вертикалното одгледување јагоди дава можност за осумпати поголема искористеност ...
| | веќе видена | слични

Останато

На секаков начин СДСМ се обидува да избегне одговорност од криминалот, посочи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во ...
сите 398 | | | веќе видена

Извршителот Христијан Мицкоски потонат во очај и без идеи свири како што диригентот Груевски му диригира но не погоди ниту една нота, не успеа да оствари ниту ...
сите 107 | | | веќе видена

Не помогнаа молбите на Бојан Јовановски и Катица Јанева, обвинети за рекет врз Орце Камчев, новинарите да останат во судница денеска кога се пуштаа смс пораки ...
сите 284 | | | веќе видена

Мухамед Зеќири, потпретседател и пратеник од СДСМ во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 зборуваше за Маршот за правда, на кој учевствуваа 15.000 граѓани, и објасни ...
сите 111 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 97 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија категорично ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на ...
сите 198 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Јагодите во Кочани растат и во саксија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: