Дали знаете кој витамин е клучен за младоликоста?

2 копии

Сите ние би сакале да го пронајдеме вистинскиот еликсир на младоста, односно лекот кој ќе ни овозможи никогаш да не остареме. Со оглед на тоа дека такво нешто сепак се уште реално и не е возможно, еве кој витамин може навистина да ви помогне да го сочувате вашиот младешки изглед. Ако некогаш сте се запрашале кои продукти би можеле да ви помогнат да ја сочувате свежината и убавината на вашето лице и тело, одговорот е едноставен – се што во себе содржи многу витамин Ц! Со редовен внос на овој витамин во организмот, ќе го сочувате вашето здравје, ќе се заштитите од инфекции и воспаленија, а со самото тоа ќе го сочувате и младешкиот изглед на кожата. Стручните лица објаснуваат дека внесот на поголеми дози на свежо овошје и зеленчук ја спречува појавата на знаците на стареење предизвикани од делувањето на слободните радикали. Коса – Витаминот Ц претставува најефикасен нутритиент за раст на здрава и убава коса. Аскорбинската киселина го потпомага формирањето на колагенот, кој е одговорен за растот на косата. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нема некој што не би сакал да го задржи младешкиот изглед најдолго што може. Магично стапче кое целосно ќе го запре стареењето сè уште не постои, но има нешто што најмногу влијае. Ако се прашувате кој е клучниот еликсир на младоликоста, тоа е витаминот Ц. Со редовното внесување витамин Ц во организмот го чувате своето здравје, се штитите од инфекции и воспаленија, а со тоа го одржувате и младешкиот изглед. Стручњаците објаснуваат дека со витаминот Ц спречувате појава на знаци на стареење предизвикани од влијанието на слободните радикали. Коса Витаминот Ц е најефикасен нутриент за растот на косата. Аксорбинската киселина го потпомага создавањето колаген кој е одговорен за растот на косата. Сепак, најважно е тоа што косата се одржува јака и здрава. Нокти Витаминот Ц ја одржува кожата затегната, ги храни поврзувачките ткива и коските, а со самото тоа ги одржува ноктите поздрави. Ако ноктите ви растат забавено ви се препорачува да го зголемите внесувањето на витамин Ц. Јадете и пијте повеќе портокал, но и друго ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 403 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 205 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Никола Груевски на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук објави дека добил политички азил во Унгарија , поради тоа што бил, како што ...
сите 500 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 46 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради појава на магла намалена видливост до 50 метри има на патниот правец Тетово ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали знаете кој витамин е клучен за младоликоста?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: