Водна змија во Градскиот парк ги вознемири скопјани


ЗАДОЦНЕТАТА ПРОЛЕТ УСЛОВИ ЗГОЛЕМЕНО ПОЈАВУВАЊЕ НА ЗМИИТЕ На социјалната мрежа „Фејсбук“ веќе неколку дена кружи фотографија на која се гледа како на патеката во Градскиот парк излегла змија. Под неа стои апел до родителите на малите деца да не ги пуштаат во тревата во летниот период под претпоставка дека таму змиите ги има повеќе. Ова ја разбранува јавноста поради што побаравме објаснување за ваквата појава од стручно лице. Зголемено појавување напролет Богољуб Стеријовски, херпетолог во Македонското еколошко друштво, кој што ги проучува влекачите и водоземците, а до кој исто така стасала оваа фотографија, вели дека, генерално, змиите напролет се појавуваат повеќе, но тоа автоматски не значи и дека нивниот број е зголемен. - Kај нас змиите хибернираат, што значи спијат во зимски сон. Тие во пролетните месеци излегуваат. Штом ќе се стопли времето, односно температурата ќе достигне до 8 Целзиусови степени, змиите почнуваат со своите активности. Тоа што во последните неколку години имавме пролонгиран период на ...
| | веќе видена | слични

Неодамна на интернет се појави снимка од змија како излегува од клима уредот, а во својата уста држи огромен стаорец. Да целата работа биде пострашна, таа се повлекла во своето „засолниште“, заедно со глушецот кој веројатно имала намера да го изеде за ручек. Според снимката изгледа дека целата сцена се одиграла во некое складиште или гаража. Погледнете го видеото:
| | веќе видена | слични

Детално проверувајте го својот клима уред, бидејќи никогаш нема да знаете што се крие таму. Една жена во Кина со камера забележала неверојатна сцена. Снимила змија како виси од клима уредот и во уста држи глушец! Погледнете го видеото: Loading...
| | веќе видена | слични

Полицијата во Флорида разгледува случај каде што неименувана жена, дозволила змија да ја касне нејзината едногодишна ќерка. Американката притоа изјавила дека сето тоа било од воспитен карактер. На „поучното“ видео, кое што мајката го објавила на својата Фејсбук страница, се гледа како мала змија го каснува девојчето кое се приближува до неа. Тоа почнува да плаче, а мајката се смее. По бројните реакции од нејзините виртуелни пријатели, жената го тргнала видеото, но потоа и прокоментирала дека луѓето „се претерано чувствителни”. – Таа змија ме каснала и мене и синот неколкупати. Безопасна е. Забите на влекачот се толку мали, што тој е неспособен да ја пробие кожата на детето. Мојата ќерка заплака, зашто се исплаши, а не затоа што ја здоболе. По ова што се случи, таа веќе не сака да се приближи до змии. Таа не се плаши од нив, но нема ни да ги допира, тоа беше и целта. Никогаш не би го повредила своето дете, објаснува жената. извор:сител.мк
| | веќе видена | слични

После ова видео ќе бидете свесни дека на време треба детално да го проверите клима уредот во вашиот дом, бидејќи никогаш не можете да знаете што се крие во него. Во продолжение погледнете како змија влегува во клима уред додека во устата носи плен: by
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 89 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Водна змија во Градскиот парк ги вознемири скопјани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: