Расте цената на златото

Цената на златото би можела да порасне на 5 илјади долари за унца до 2020 година поради растот на производството и зголемената побарувачка во Индија и Кина. Според експертите од банката „Стабдард чартед“, за две години унца злато ќе чини две илјади долари, а се повеќе ќе расне и дефицитот од овој скапоцен материјал. Златото се повеќе го бараат и инвеститорите, како најсигурна инвестиција пред можна нова рецесија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Цената на златото до 2020 година би можела да порасне и до 5.000 долари за фина унца, како резултат на успорувањето на растот на производството на овој благороден метал и на неговата зголемена побарувачка во Индија и Кина, проценуваат аналитичарите на британската банка „Стандард Чартерд“. Еспертот на банката за метали и рударство, Јан Чен вели дека една фина унца (31,1 грама) злато до 2014 година ќе достигне цена до околу 2.000 долари, но дека постојат можности до 2020 година таа да скокне на дури 5.000 долари, бидејќи растот на приходите во Кина и Индија ја поттикнува побарувачката на златото. - Во следните неколку години ќе имаме дефицит на пазарот на злато. Сега светските централни банки повторно активно купуваат злато, со што престануваат да бидат продавачи и стануваат купувачи на овој благороден метал, истакнува Чен. Златото вчера се продаваше за рекордни 1.607,70 долари за унца, што претставува тројно повисока цена во споредба неговата вредноста за време глобалната економска криза во декември 2008 ...
| | веќе видена | слични

Сигурно не како последица на високите температури, но цената на златото „зоврива“ на светските берзи. Деновиве дури и границата од 1.600 долари за унца е надмината, што се смета за досега највисока цена. И додека вредноста на овој благороден метал урива рекорди, македонската држава засега во злато чува само околу 12,4 проценти од своите девизни резерви. Доволен ли е тој износ во време кога светските економски аналитичари прогнозираат дека во наредните години драматично ќе се зголемува цената на сјајните прачки, па дури оперираат и со можната сума од 5.000 долари колку што би чинела една унца во 2020 година, на пример? Загуби ли државава драгоцено време и пари што не реагираше барем пред една година, кога одредени кругови овде прилично гласно бараа да се зголеми учеството на златото во структурата на девизните резерви, и тоа не козметички, туку во значителен процент. Дебатата околу овие прашања сигурно се' посилно ќе се отвора доколку и натаму продолжи ваквата динамика на раст на цената на жолтиот метал на ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Расте цената на златото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: