Лани потрошивме 6,5 милијарди квч струја, 71 отсто била од домашно производство, покажува извештајот на РKЕ

Вкупната потрошувачка на електрична енергија во Република Македонија во 2016 година изнесува 6.455.211.414 киловат-часа, што претставува намалување од 5,81 отсто во однос на потрошувачката во 2015 година. Во вкупната количина на електрична енергија за потребите на потрошувачите државната компанија ЕЛЕМ учествува со 57,38 отсто, домашните нерегулирани производители (ТЕ-ТО и „Kогел Север“) со 7,39 отсто, увозот со 29,23 отсто, малите хидроелектроцентрали со 5,20 отсто, фотонапонските електроцентрали со 0,32 отсто, термоелектроцентралите на биогас со 0,48 отсто. Односно, домашното производство задоволува 70,77 отсто, а увозот учествува со 29,23 отсто во задоволувањето на вкупните потреби на електрична енергија во Република Македонија, покажува извештајот на Регулаторната комисија за енергетика за 2016 година. Најголем производител на електрична енергија во земјата е претпријатието „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ), кое е во државна сопственост и врши регулирана енергетска дејност производство на електрична ...
| | веќе видена | слични

Она што изминативе неколку години се споменуваше како главен мотор на порастот во македонската економија т.е. градежниот сектор полека, од почетокот на годинава, како да забавува. Градежните домашни компании губат здив и веќе бележат пониски бројки во споредба со лани ова време кога е во прашање профитот, но и закажаниот обем на работа. Ако се анализираат конкретно бројките од компанија до компанија, може да се заклучи дека намалувањето на нивниот профит, што пак директно говори за остварената работа, се движи од 3 па сѐ до 90 проценти, во споредба со минатата година ова време. Колку за илустрација, податоците за компанијата „Гранит“ АД Скопје велат дека во првиот квартал од годинава остварила чист профит од речиси 361.000 евра што е за 3 отсто помалку од истиот период лани. Приходите достигнале 19,3 милиони, а расходите 18,9 милиони евра. За истиот период заработката на „Бетон“ АД Штип достигнала 65 илјади и 600 евра што е за 80 отсто помалку. Падот исто така се должи на намалените приходи за 36 проценти. ...
| | веќе видена | слични

Скопјанката Татјана има 48 години и бара каква било работа за да може нормално да продолжи да живее. Таа пред три месеци останала без работа и оттогаш вели дека на секоја врата каде што затропала, на директен или на индиректен начин, ѝ било кажано дека е премногу стара за да работи?! Вчера, таа ја пробуваше својата среќа на последниот ден од Саемот за вработување што се одржуваше во Скопје, а кој во повеќе градови низ Македонија траеше еден месец. На Скопскиот саем вчера беа присутни триесетина компании со свои штандови, на кои невработените можеа да оставаат свои биографии и да се информираат за потребите на компаниите. Ова е трета година по ред како се одржува ваков саем, а според презентираните информации, во претходните две години своја биографија до фирмите доставиле дури 70.000 невработени граѓани, а работа нашле околу 2.500 работници. Невработените велат дека нема атрактивни работни места, а компаниите се жалат дека не можат да најдат квалификувана работна сила, каква што ним им е потребна. Татјана ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Дури 53% од граѓаните би прифатиле да работат за плата од 8 000 до 16 000, а само 0,5 отсто размислуваат за плата на ниво или поголема од 40 000 денари. Од вкупниот број на невработени, повеќе од 70 отсто живеаат и се потпираат на приходи од плата или пензија на други челенови во семејството. Ова се дел од наодите во новото истражување “Анкета на работна сила” што го објави Заводот за статистика. Според дел од социолозите што ги консултираше Portalb.mk долгораочната невработеност кај младите работоспособни луѓе носи долгорочни пролеми кои од една страна ги обесхрабруваат младите, но од друга страна ги “мотивираа” да ја напуштат земјата во потрага по подобра иднина. Пензиите и парите од странство – пресудни за живеачка! Во Македонија има 225 049 невработени и 730 290 неактивни граѓани , во кои спаѓаат пензионери, студенти, домаќинки, лица кои се издржувани од други лица или примаат социјална помош. Новото истражување на Заводот за статистика покажува дека дури 18,2% од граѓаните би прифатиле да работа за ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија има вкупно 2.050.494 активни претплатници на мобилна телефонија, покажуваат најновите податоци на Агенцијата за електронски комуникации објавени во извештајот за развој на пазарот на електронските комуникации за четвртото тримесечје од минатата година. Податоците за бројот на претплатниците се однесува на активни претплатници, кои во последните три месеци предизвикале на некој начин електронски комуникациски настан (повик, одговор на повик, испраќање порака, испраќање податоци или вршење други услуги. Во АЕК откриваат дека има пад од 3,47 отсто на бројот на активни претплатници во мобилната телефонија во четвртиот квартал од 2016 во однос на претходниот квартал и пад од 1,59 отсто во однос на истиот квартал од претходната година. - Воочливо е дека поголемиот дел од резиденцијалните претплатници користат припејд-услуги наспроти користењето на постпејд-услугите. Бројот на резиденцијалните постпејд-претплатници бележат пораст од 1,99 отсто во однос на претходниот квартал додека во однос на истиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лани потрошивме 6,5 милијарди квч струја, 71 отсто била од домашно производство, покажува извештајот на РKЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: