Албанија и Италија формираа антитерористичка работна група

Италијанските власти велат дека е важно Албанија и Косово да се вклучат во борбата против тероризмот. Роберто Дела Рока, заменик-директор во италијанската полиција (лево). [Албанско Министерство за внатрешни работи] По терористичките напади во Париз, експертите велат дека балканските земји ја засилуваат полициската и воената соработка со земјите-членки на ЕУ. На почетокот на месецов Албанија формираше заедничка работна група за тероризам со Италија и ќе обучува експерти и полицајци, ќе разменува информации во реално време и ќе креира антитерористичка база на податоци. Официјалните лице велат дека работната група претставува билатерална соработка помеѓу полициските сили на двете земји, но е отворена за соработка и со други земји. Во работата на работната група ќе учествуваат безбедносни и други експерти, полицајци и официјални претставници. По терористичките напади во Париз овој месец, соработката меѓу Албанија, регионот и ЕУ стана приоритет во насока на зголемување на ефикасноста на борбата против ...
| | веќе видена | слични

Официјалните лица и експертите нагласуваат дека соработката и споделувањето информации ќе помогнат во намалувањето на шверцот со оружје во регионот. Вооружени лица се соочуваат со полицајци во близина на канцелариите на францускиот сатиричен весник Шарли Ебдо на 7. јануари во Париз. Куршумите пронајдени на местото на настанот од страна на истражните органи биле произведени во БиХ. [АФП] Француската полиција откри дека куршумите што биле пронајдени на местото на терористичкиот напад на сатиричното списание Шарли Ебдо на 7. јануари во Париз биле произведени во Босна (БиХ). Експертите велат дека уште од распадот на Југославија црниот пазар е преплавен со оружје и муниција украдени од арсеналите на поранешните југословенски држави. Живо Маријанац, заменик-министер за одбрана на БиХ, потврди дека муницијата била произведена во фабриката „Игман“ во Коњиќ. Тој рече дека оружјето што било произведено во југословенските фабрики сега е распространето насекаде, но тоа не мора да значи дека оружјето што било користено ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Балканот е најголемата безбедносна дупка на ЕУ, која ја препознале и терористите, бидејќи поголемиот дел од оружјето што го користат доаѓа токму од тој регион, тврди виенскиот весник „Кронен цајтунг“. Весникот потсетува дека терористите во Париз користеле оружје со потекло од Балканот, каде во моментов, според процените, има четири милиони парчиња нерегистрирано оружје на црниот пазар. Веќе со децении криминалци од најразлични профили ја користат балканската рута како „криминален автопат“ кон и од Европа. Според Еуропол, повеќе од четири милиони парчиња оружје од војните на просторот на поранешна Југославија се наоѓаат во оптек во државите на Балканот. Мета < Пред Следно >
| | веќе видена | слични

Секој влез на граѓанин на БиХ на територијата на ЕУ ќе биде веднаш евидентиран и проследен до полициите и безбедносните служби на сите членки на Унијата. Особено ќе се внимава на преминот на хрватската граница и особено оние државјани на БиХ кои се доведуваат во врска со заминувањата на боиштата во Сирија и Ирак и со незаконска трговија со оружје. Со заострените мерки за контрола на границите Брисел е решен да ја заштити Европа, на која, по процените на службите за безбедност, с` повеќе ~ се заканува радикалниот исламски тероризам! Овие мерки на ЕУ кон БиХ ќе стапат во сила идната недела, а новиот режим на контрола на европските граници ќе биде детално објаснет во документот на министрите за надворешни работи од ЕУ што кон крајот на неделава ќе биде усвоен на самитот во Рига. База на податоци Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс, потврди дека новиот режим подразбира подетална размена на податоци за патниците кои влегуваат во ЕУ. Новиот документ предвидува размена на податоци, следење ...
| | веќе видена | слични

Останато

Оваа хуманитарна помош би требало да ја дистрибуираат  поддржувачите на опозицискиот лидер Хуан Гуаидо, кога САД го призна за претседател на Венецуела. -Ова не ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот Иванов денеска низ Охрид прошета со кандидатката на опозицијата за шеф на државата Гордана Силјановска. Со Иванов и професорката која е кандидат ...
сите 163 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев во изјава за балканските медиуми порача дека наградата што ја доби во Минхен сака да ја подели со бугарскиот премиер Бојко Борисов. - Оваа ...
сите 142 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 188 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 138 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвен е првпат да употреби вето ако Конгресот биде против неговата објава за вонредна состојба долж границата со ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанија и Италија формираа антитерористичка работна група

Од:
До кого (е-маил):
Порака: