Грција протера двајца руски дипломати поради обид да го поткопаат договорот со Македонија


Грчката влада одлучи да протера двајца руски дипломати и да им забрани влез во Грција на уште двајца други руски дипломати, обвинувајќи ги за мешање во внатрешните работи и за нелегални активности против грчката национална безбедност, објави „Катимерини“. Според извори на грчкиот весник, ваквиот потег на грчката влада следува по обидите на руските дипломати да го поткопаат договорот за името меѓу Грција и Македонија, потпишан минатиот месец, што би имало негативни последици по улогата на Грција на Балканот. Руското министерство за надворешни работи кажа дека ќе одговори соодветно на грчката одлука да протера двајца руски дипломати, јави руската агенција „Интерфакс“. Цитирајќи го пратеникот во горниот дом на рускиот парламент, Андреј Климов, агенцијата „РИА Новости“ објави дека ќе бидат протерани двајца грчки дипломати.
| | веќе видена | слични
2 копии

Москва разбира дека Атина била под „силен притисок" за да ги протера руските дипломати, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова. - Ние многу добро разбираме дека притисокот врз кој била изложена Грција, бил много силен. Со сигурност можам да кажам дека се потпирам на факти, изјави Захарова. Таа додаде дека Атина успеала да се спротистави на „првите бранови на притисок", и поконкретно во ситуација, во која солидарноста се користеше како аргумент за вовлекување на државите во „провокативна активност на Велика Британија". - Во тој случај тоа беше игра, во која, се разбира, Грција беше вовлечена. Играта беше многу етапна, ние едноставно го знаеме тоа, вели портпаролката на министерството. Таа подвлече дека во случајот за притисок врз Атина биле вмешани не само британските претставници, туку и нивните американски партнери. Захарова изрази жалење за одлуката на Атина да протера руски дипломати, истакнувајќи дека таквите инциденти не се без последици и ги нарушуваат ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Руското Министерство за надворешни работи соопшти денеска дека протерувањето двајца руски дипломати од Грција ќе предизвика последици. Атина во минатата недела соошти дека протерала двајца руски дипломати и им забранила на други двајца влез во државата обвинувајќи ги за мешање во внатрешните работи со поттикнување демонстрации против договорот за името меѓу Атина и Скопје. Дипломатите беа обвинети и дека се обиделе да поткупат грчки официјални претставници.
| | веќе видена | слични

Света Гора е штабот каде се планирале и организирале активностите против договорот со Грција. Ова го обелодени анализата на грчкиот Атенс Воис која објавува информации за начинот на кој руските пари се давале на одредени групи во двете земји за да прават немири и да го спречат исполнувањето на договорот, а со тоа и влезот на Македонија во НАТО. Истражувачките мрежи со овие активности го поврзаа рускиот бизнисмен Иван Савиди кој поседува фудбалски клуб во Солун. Савиди своевремено живеел во Ростов каде живеел и сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко, а токму членови на навивачката група неговиот клуб се појавуваат како организатори на насилни настани. Како што анализира грчкиот весник, „тројански коњи“ имало во двете држави, но штабот за организирање на активностите се наоѓал на Света Гора. Пред две години Савиди го придружувал Владимир Путин во Света Гора, а тоа не е единствената посета на Савиди на овие храмови. Едeн од центрите на одлучување за руските активности бил лоциран на Света Гора, каде под ...
| | веќе видена | слични

Русија ќе преземе мерки против Грција. Руското Министерство за надворешни работи денеска информираше дека протерувањето на двајца руски дипломати од Грција ќе иницира последици. Дипломатите се обвинети и дека се обиделе да поткупат грчки официјални претставници. Минатата недела Атина соопшти дека протерала двајца руски дипломати и им забранила на други двајца влез во земјата, обвинувајќи ги за мешање во внатрешните работи со поттикнување демонстрации против договорот за името меѓу Атина и Скопје. Се верува дека „рускиот фактор“ имал дејства во северна Грција, во Света Гора, меѓу бизнис групи и митрополити на Грчката православна црква, кои биле под руска контрола. Изјавите на македонскиот премиер, Зоран Заев дека бизнисмени кои имаат симпатии кон Русија ги финансираат протестите во Македонија се неосновани, изјави денеска во Москва портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.
| | веќе видена | слични
8 копии

Протерувањето на двајца руски дипломати од Грција и наодите за инволвираност на бизнисмени, црковни и други лица кои работеле на поништување на Договорот меѓу Грција и Македонија „е само врв на ледениот брег“, оценува грчкиот неделник и портал „Athens voice“. Во анализата што ја пренесува Дојче веле, се вели дека оваа приказна се одвива одамна, а се откривала преку работата на американските служби и механизмите на НАТО во соработка со Националната разузнавачка служба на Грција, но и со владата во Никозија. Целта била „детално да се мапираат контактите, финансирањата, движењата на руските агенти во Грција, подземните патишта на нивните комуникации со грчки граѓани и организации, како и нивната поврзаност „со специфични политички, општествени и економски активности“. „Athens voice“ потсетува дека со протекување на одредени информации од грчката разузнавачка служба, во јавноста и претходно стигнувале одредени информации за „план за дестабилизација“, според кои, во меѓуредови можело да се разбере дека сомнежот е ...
| | веќе видена | слични

Интервенцијата на Москва е двонасочна: во националистички кругови во Грција, но и во Македонија, пред се, кај ВМРО, која е активна рака на руската дипломатијa уште од крајот на 19. век“, пишува порталот „Athens voice“, пренесува Дојче веле . Протерувањето на двајца руски дипломати од Грција и наодите за инволвираност на бизнисмени, црковни и други лица кои работеле на поништување на Договорот меѓу Грција и Македонија „е само врв на ледениот брег“, оценува грчкиот портал „Athens voice“. Во анализата се вели дека оваа приказната одамна се одвива, а се откривала преку работата на американските служби и механизмите на НАТО во соработка со Националната разузнавачка служба на Грција, но и со владата во Никозија. Целта била „детално да се мапираат контаките, финансирањата, движењата на руските агенти во Грција, подземните патишта на нивните комуникации со грчки граѓани и организации, како и нивната поврзаност „со специфични политички, општествени и економски активности“. Порталот потсетува дека со протекување на ...
| | веќе видена | слични

Двајцата руски агенти кои беа протерани од Грција минатата недела, според пишувањата на Фајненшл Тајмс се обвинети дека преку бизнисмени се обиделе да поткупат функционерите од локалната власт, православни свештеници, членови на културни здруженија и екстремно десничарските групи низ северниот дел на земјата, за да се вклучат во протести против Договорот потпишан меѓу двајцата премиери Ципрас и Заев минатиот месец. Се верува дека руските дипломати исплатиле пари на екстремно десничарски групи преку локален грчки бизнисмен. „За 20 000 до 30 000 евра, можете да купите голема подршка во места како што е Александрополис, каде што невработеноста е висока“ изјавил жител за весникот. Планот на руските агенти бил откриен кога при при обид за поткуп на грчки воен офицер, тој го пријавил инцидентот на неговиот командант. „Русите сакаа да предизвикаат прекин на разговорите за Договорот“, изјавил висок грчки дипломат за Фајненшл тајмс. Тие го засилија своето нормално мешање во (грчките региони )Македонија и Тракија, ...
| | веќе видена | слични

Oбид за поткуп на десничарски организации и црковни претставници во Грција за да протестираат против договорот за името е една од причините што официјална Атина протера руски дипломати, објави весникот „Фајненшл Тајмс“. Според она што го пренесуваат грчките медиуми, извор на информациите е неименуван висок грчки дипломат а настанот на кој се реферира се случил во градот Александропулос. Во текстот на Фајненшл Тајмс се вели дека руските дипломати поттикнувале руски бизнисмени во градот да им плаќаат на локални припадници на црквата, културни организации и десничарски групи а со цел да го зголемат отпорот кон договорот за името. Случајот излегол на виделина кога грчки војник пријавил кај својот претпоставен. Одлуката на Атина да протера руски дипломати и денеска се коментира во грчките медиуми, во најмала рака како особено чувствителен настан. Во новинарските текстови се потсетува дека Атина не протерувале дипломати од Русија и останатите земји од источниот блок ниту во времето на Студената војна, а Атина ...
| | веќе видена | слични

Пограничниот грчки град Алекандрополис бил во фокусот на руските активности во северна Грција, а главна цел била да се спречи приклучување на Македонија во НАТО, пишува Фајненшел тајмс.Според извештајот, двајцата руски дипломати кои беа депортирани од Грција, под обвинение дека соработувале со бизнисмени и сакале да корумоираат претставници на државата, свештеници и претставници на културни асоцијации, но и екстремни групи со цел да предизвикаат реакција и протести против Преспанскиот договор.„Русите сакаа да предизвикаат колапс на преговорите. Тие дејствуваа во Македонија и во Тракија", изјавил висок грчки дипломат за ФТ.Весникот објавува дека обидот за поткуп пропаднал кога грчки полицаец дознал за врските на локалниот гувернер со нив, и открил дека „Руската куќа", спонзорирана од Москва функционирала како културен центар во Александрополис. Руските спонзори, пак биле во врска со нуклераната централа во Санкт Петрбург и тие ја платиле изградбата на статуа изградена во руски стил, а со благослов на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 148 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 90 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 171 | | | веќе видена

Предвремени парламентарни избори оваа година нема да има, а ако воопшто има, тоа најрано може на почетокот на наредната година, која и онака е изборна. До ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грција протера двајца руски дипломати поради обид да го поткопаат договорот со Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: